Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Zasada Jednego – Ashley Saunders, Leslie Saunders

22 kwietnia 2019

Zasada Jednego – Ashley Saunders, Leslie Saunders

Przełożyła Robert J. Szmidt

Wydawnictwo Kobiece , 2019 , 358 stron

Cykl Zasada Jednego ; Tom 1

Literatura amerykańska

   Jestem nią, a ona mną. Jedna dusza w dwóch ciałach.

   Tak o sobie myślały główne bohaterki tej powieści dla młodzieży – osiemnastoletnie Mira i Ava. Były identyczne. Tak im się przynajmniej wydawało, bo robiły wszystko, by temu sprostać. Musiały. Żyły z piętnem przestępstwa już od urodzenia w świecie zniszczonym przez globalne ocieplenie. Brakowało wody i żywności, dlatego rząd wprowadził Zasadę Jednego – każda para mogła posiadać tylko jedno dziecko. Każde następne uznawano za nadprogramowe, zabierając je matce. Jego los nie był znany. Tym nadprogramowym w rodzinie Goodvinów była Mira. Dla świata poza domem – Ava, z którą naprzemiennie odgrywała jej rolę – studentki najbardziej prestiżowej i poważanej uczelni USA oraz córki – przedstawiciela władz, dyrektora Teksańskiego Wydziału Planowania Rodziny.

   Było jednak coś, co je różniło.

   Nawyk Miry, nad którym nie potrafiła zapanować w chwilach stresu. Blizna na szyi pudrowana przed każdym wyjściem na zewnątrz. Imitacja mokrochipu noszonego pod skórą, służącego nie tylko do monitorowania racji żywnościowych, ale również zawierającego wszystkie wrażliwe dane osobowe. Z czasem poróżnił je również pogląd na własną przyszłość. Dla uważnego obserwatora były jedną duszą, ale nie identycznym ciałem. Nie wiedziały, że oprócz wszędobylskich kamer obserwujących ludzi, uważnie przyglądał się im Halton. Kolega z uczelni.

   Wnuk najbardziej wpływowego polityka, gubernatora Teksasu Howarda Rotha.

   To on był sprawcą odkrycia tajemnicy rodziny Goodvinów i ucieczki sióstr z rodzinnego domu do Kanady, która okazała się również wędrówką po wyniszczonych stanach Ameryki. Trzymającą w napięciu akcją uciekających dziewczyn i ścigających je wysłanników rządu, w trakcie której poznałam kilka tajemnic rodzinnych mających wpływ na kierunki jej rozwoju.

   Przede wszystkim dotyczących ruchu oporu.

   Autorki, również bliźniaczki, stworzyły świat państwa totalitarnego, w którym pokazały, w jak aksamitny i niezauważalny sposób, rząd, wykorzystując słuszne cele i uznane idee, może nadużywać władzy do własnego celu – zniewolenia ludzi. Jak tworzy się państwo policyjne odbierające kolejne konstytucyjne prawa, zastępując je mikrochipami, wszechobecną kontrolą i prześladowaniami. Ale też, jak rodzi się bunt i opozycja tych, którzy mają tego świadomość. To również opowieść o sile więzów rodzinnych oraz siostrzanej miłości i przyjaźni, które są w stanie pokonać każdą przeszkodę, przekroczyć każdą barierę, rozbić każdy mur i rozwiązać każdy problem, nawet jeśli wymaga to bolesnego kompromisu, a nawet ryzyka utraty życia. Razem skuteczniej walczyć o słuszną sprawę, zwłaszcza gdy za towarzysza w walce ma się bliźniaczkę. Autorki w kreśleniu ich osobowości były autentyczne, ponieważ same są bliźniaczkami. Nie miały problemu z naprzemienną, odmienną narracją Miry i Awy, a ja z odróżnieniem jednej od drugiej. Jak zapowiada wydawca w krótkim biogramie umieszczonym na okładkowym skrzydełku – to ich debiut książkowy, który już wkrótce doczeka się kontynuacji. (…) Obecnie pracują nad adaptacją filmowa tej serii.

   Super!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Książkę wybrałam spośród nowości księgarni Tania Książka.

Zasada jednego [Leslie Saunders, Ashley Saunders]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *