Jednak niniejszy dziennik to coś więcej niż zbiór opowieści sprzed lat – to zaproszenie do dialogu.
Rozmowy bardzo emocjonalnej, bo nie tylko o wydarzeniach przeszłych, ale również o uczuciach im towarzyszących. Tak trudno omawianych, a tym bardziej okazywanych przez mężczyzn. Ta ciekawie skonstruowana pozycja, w przepięknej szacie graficznej przypominająca wywiad z mnóstwem pytań, ma ułatwić im otworzenie się w formie łatwiejszej, bo pisemnej. Autor stworzył schemat toku myśli z mnóstwem miejsca na odpowiedzi. Dla uniknięcia chaosu napływających skojarzeń i nawiązań podzielił całość na tematyczne rozdziały odpowiadające narodzinom, potem dorastaniu i wreszcie założeniu własnej rodziny z rolą ojca.
Od czasu do czasu uzupełniał je cytatami myśli znanych i nieznanych osób na temat tacierzyństwa i życia.
Inspiracją do skonstruowania tej aktywnej formy tworzenia intymnej księgi był jego własny ojciec. Doświadczenie choroby alzheimera, która zabrała jego ojcu pamięć, uświadomiło mu, „jak ważne jest utrwalanie każdej życiowej opowieści”. Z tego bólu utraty klucza do przeszłości narodził się pomysł, by uchronić przed tym innych. Dać możliwość refleksji, poczucia wspólnoty i dziedzictwa oraz inspirację do dialogu z najbliższymi. Okazję do odkrycia w ojcu kogoś więcej niż tylko żywiciela rodziny.
Publikacja jest równoległą wersją do Mamo, opowiedz mi swoją historię.
Zawiera takie same pytania z lekką ich modyfikacją dotyczących ciąży oraz z niewielkimi zmianami w układzie pytań i obszerności miejsca na odpowiedzi. Oba dzienniki mogą razem stworzyć pełny obraz przeszłości rodziców. Opowiedzieć o wspólnych chwilach z różnych punktów widzenia – matki i ojca, ale i kobiety oraz mężczyzny.
Dziennik ten to idealny i niebanalny prezent nie tylko dla ojca, ale pośrednio dla całej rodziny, bo jak powiedział cytowany przez autora angielski poeta George Herbert – Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli.
Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.
Tato, opowiedz mi swoją historię – Jeffrey Mason, przełożyła Jadwiga Mik, Wydawnictwo Luna, 2025, 160 stron, ilustracje, literatura amerykańska.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Wspomnienia powieść autobiograficzna
Dodaj komentarz