Zakochani rozbitkowie – Julie Johnson
Przełożyła Karolina Bochenek
Wydawnictwo Kobiece , 2019 , 262 strony
Literatura amerykańska
Jeśli polityka łączy ze sobą dziwnych ludzi, to katastrofy lotnicze z pewnością łączą najbardziej nieprawdopodobnych sojuszników.
Dokładnie to ostatnie przytrafiło się Violet i Beckowi. Ona miała siedemnaście lat i w jego oczach była rozkapryszoną, pretensjonalną nastolatką. On miał lat trzydzieści i w jej opinii był skończonym dupkiem. Tyle wywnioskowali ze swojego pierwszego, przypadkowego i w rezultacie niezbyt miłego spotkania.
Jeszcze wtedy nie wiedzieli, że będą na siebie skazani.
Los rzucił ich w odmienne, ekstremalne warunki na bezludną wyspę w jednym z atoli na obszarze Polinezji. Rzucił dosłownie podczas katastrofy lotniczej. Przeżyli tylko oni oraz ciężko ranny steward Ian. Od tego momentu, zmuszeni współpracować, by przeżyć, zaczęli odkrywać siebie na nowo. Cudowne cechy i pożądane umiejętności, które dopiero teraz miały okazję w pełni ujawnić się, czyniąc z rozbitków zupełnie innych ludzi. Pełna wigoru cheerleaderka, dbająca o doskonałe włosy, właściwy makijaż i odpowiednio dobrany strój zniknęła, stając się praktyczną, przedsiębiorczą, kreatywną, empatyczną i dojrzalszą osobą. Zamknięty i skupiony na sobie „dupek” stał się opiekuńczym i odpowiedzialnym za innych mężczyzną. Powoli też zaczęły zmieniać się między nimi nieufne relacje z wrogości w niechętny sojusz, a potem… w coś nieokreślonego.
W miłość, do której oboje nie chcieli się przyznać.
Zarówno Violet, jak i Beck, mieli ku temu powody. Do napięcia spowodowanego walką o przetrwanie pełną niebezpieczeństw, zagrożeń zdrowia i życia, trudnych wyborów i decyzji, ale i radości oraz sukcesów, dołączyło napięcie emocjonalne, które powoli zaczęło pojawiać się między dziewczyną a mężczyzną. Te dwa wątki silnie skupiały moją uwagę do ostatniej strony. Autorka w bardzo romantyczny, ciepły, emocjonalny sposób, na tle tropikalnej wyspy pełnej słońca, palm, wody, pokazała rodzące się uczucie, które w cywilizowanym świecie nie miałoby prawa zaistnieć. Ukazała też, jak ogromny wpływ na nasze zachowania i osobowość mają normy społeczno-kulturowe, które tworzą z nas niekoniecznie „prawdziwymi”.
Powieść atmosferą tropików trochę przypominała mi piękny film z Brooke Shields – Błękitna laguna.
Zdania pisane kursywa są cytatami pochodzącymi z książki.
Książkę wybrałam spośród nowości księgarni Tania Książka.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Romans
Dodaj komentarz