Judasz – Tosca Lee
Przełożyła Anna Wawrzyniak- Kędziorek
Wydawnictwo Święty Wojciech , 2016 , 338 stron
Literatura amerykańska
Alternatywne życie Judasza!
Wcześniej poznałam takie, czytając Diabła i byłam zachwycona stylem przekazu autorki. Kolejne wyzwanie brzmiało równie intrygująco. Zwłaszcza że o tej postaci biblijnej wiemy bardzo mało. Reszta to domysły i spekulacje biblistów oparte na poszlakach. Jednak te kilka niepodważalnych faktów, jakie znajdujemy w Biblii, jest na tyle ważnych, że dobrze wpisały się w pamięć ludzką. Tylko i wyłącznie negatywnie.
W kontekście zdrady.
Dlaczego więc Jezus określił go, jako jedynego spośród swoich uczniów, mianem przyjaciela? Na to i na wiele innych pytań autorka próbuje odpowiedzieć w tej opowieści, do której przygotowywała się merytorycznie przez półtora roku. Nie na wszystkie odpowiada wprost. Raczej tworzy wiele nowych możliwości do interpretacji. A wszystko po to, by ukazać Judasza tylko człowiekiem. Z dramatyczną przeszłością, która wpływa na jego myśli, pragnienia, postępowanie i postawy. Na jego decyzje i wybory podejmowane w przyszłości. Jego biografię buduje na tragicznych przesłankach mających wpływ na jego osobowość. Z wadami i zaletami, które tworzą dynamikę postaci próbującej dostosować się do nietypowych i niecodziennych wydarzeń. Często wymykających się ludzkiej logice i postrzeganiu. Próbuje zrozumieć nieprzewidywalne, sprzeczne, bluźniercze i prowokacyjne postępowanie Jezusa mówiącego przypowieściami i zagadkami. Kocha go, a rozum nakazuje go chronić przed samym sobą. Szuka dróg wyjścia z coraz bardziej niebezpiecznej sytuacji. Chciał dobrze.
Wyszło źle.
Stał się ofiarą pułapki wrogów Jezusa. Ten moment grozy uświadomienia sobie tego pięknie ukazał Nikołaj Gay na obrazie Judasz.
Potomność zapamiętała nie dramat uwikłanego człowieka, a jedno – zdradę. To inne proponowane spojrzenie przez autorkę czyni go bardzo bliskim, zrozumiałym i zmusza do zadania sobie pytania – jak zachowałbym się na miejscu Judasza? Dobrze oddane napięcie ówczesnych zdarzeń, narastająca niepewność i poczucie zagrożenia, bezsilność wobec narastającej agresji prześladowców Jezusa, presja rodziny, sprawiły, że można poczuć emocje Judasza i zrozumieć jego rozpaczliwe poszukiwania obrony człowieka, którego kochał i chciał uchronić przed nieuniknionym. Nawet poprzez układy z wrogiem. Można dotknąć tajemnicy miłości. Tej idealnej – Bożej i tej ułomnej – ludzkiej.
Przeczytać alternatywną opowieść o sobie samym.
Powieści można wysłuchać w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Powieść historyczna
Dodaj komentarz