Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Żyj lepiej, kochaj mądrzej – Philip G. Zimbardo , Rosmary K. M. Sword

21 marca 2019

Żyj lepiej, kochaj mądrzej – Philip G. Zimbardo , Rosmary K. M. Sword
Przełożyła Olga Siara
Wydawnictwo Naukowe PWN , 2018 ,  170 stron
Literatura  amerykańska

   Zaczęło się niewinnie.

   Od ukazania się książki Siła czasu, po której autorzy otrzymali propozycję pisania felietonów, na temat roli postrzegania czasu w życiu, na internetową stronę magazynu Psychology Today. Głównie z myślą o amerykańskich żołnierzach z zespołem stresu pourazowego (PTSD). W ich przypadku, wykorzystanie techniki rozwoju osobistego, jakim jest terapia równoważenia perspektyw postrzegania czasu (TPT), świetnie się sprawdzało. Jednak czytelnikami tej strony byli również ludzie z zaburzeniami niezwiązanymi z PTSD – depresją, stanami lękowymi, silnym stresem lub po prostu nieradzący sobie z problemami doświadczanymi w codziennym życiu. Ich komentarze, pytania, prośby o pomoc i poruszane zagadnienia zainspirowały autorów do stworzenia publikacji przeznaczonej dla właśnie takich odbiorców, którzy z powodu negatywnej przeszłości nie potrafią przełamać schematów myślowych oraz postępowania i stworzyć zdrowych relacji z innymi, by cieszyć się teraźniejszością i planować pozytywną przyszłość. Poszczególne rozdziały poświęcili najbardziej problematycznym dziedzinom życia wskazanych przez czytelników felietonów – relacje z innymi, znęcanie się, ostracyzm, seks, wychowanie, stres, szczęście i sens życia. Ale zanim autorzy przeszli do omawiania tych zagadnień, w których tłumaczyli rolę i zasady działania TPT, podawali przykłady z życia czytelników i własnych, prezentowali narzędzia i metody do stosowania, a także w sposób pozytywny motywowali do działania, najpierw wyjaśnili w pierwszym rozdziale, czym jest TPT i jak pozytywnie wpływa na jakość życia człowieka.

   Zaproponowali również wypełnienie Kwestionariusza Postrzegania Czasu Zimbardo (ZTPI).

   Był konieczny, ponieważ stanowił bazę wyjściową do postępowania w dalszej terapii. Ustalał stopień zaburzenia postrzegania czasu i jego dominantę. Jego wersję w języku angielskim można znaleźć na The Time Paradoks. Autorzy w swojej chęci pomocy ludziom zagubionym w czasach i upowszechniania wiedzy na temat TPT posunęli się jeszcze dalej.

   Stworzyli aplikację telefoniczną AETAS!

   Skierowali ją do osób potrzebujących niewielkiego wsparcia motywacyjnego lub niemających odwagi albo możliwości spotkania się z terapeutą osobiście. Pozwala ona na monitorowanie depresji, zaburzeń lękowych, natężenia stresu i podnoszenie poziomu optymizmu.

   Po prostu relaksuje!

   Do wykorzystania w chwili napięcia lub w momencie wolnego czasu, by nabrać dystansu. Jak widać, skala upowszechniania wiedzy na temat TPT przez najbardziej znanego psychologa na świecie, twarzy amerykańskiej psychologii, jakim jest P. Zimbardo, oraz przyjaznego dostępu poprzez Internet, urządzenia mobilne, kanały YouTube, akcje społeczne jak Projekt Bohaterskiej Wyobraźni realizowany również w Polsce czy publikacje książkowe na jej temat, jest ogromny. To świadczy o istniejącej potrzebie i skali zjawiska nieradzenia sobie z codziennością egzystencji, którego objawami są powszechna agresja i przemoc we wszystkich dziedzinach życia.

   Według autorów skutecznym kluczem jest właśnie TPT.

   By czerpać z pozytywnej przeszłości do tworzenia wymarzonej przyszłości, ciesząc się darem teraźniejszości. By żyło się lepiej.

   Wszystkim.

Bardzo ciekawy wykład autora na temat roli czasu w naszym życiu i perspektyw jego postrzegania.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Poradnik

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *