Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Nieodgadniony – Maureen Johnson

21 marca 2019

Nieodgadniony – Maureen Johnson
Przełożył Paweł Łopatka
Wydawnictwo Poradnia K , 2018 , 448 stron
Trylogia Nieodgadniony ; Tom 1
Literatura  amerykańska

   Kaskada niewyjaśnionych morderstw!

   Zaczęło się od żony i córki właściciela kompleksu szkolnego dla młodzieży zwanym Akademią Ellinghama. Albert Ellingham założył ją dla wyjątkowych uczniów, którzy mieli uczyć się w niej we własnym tempie, własnymi metodami. W jego przekonaniu nauka miała być fantastyczną zabawą, dlatego zapraszał do siebie wybranych nastolatków, którym gwarantował naukę bez ograniczeń, z dostępem do wszystkiego i to za darmo! Na to wyjątkowe miejsce wybrał zbocze niezamieszkałej góry w Vermont zwanej Toporzyskiem, zamieniając je w sielsko-bajeczny kampus z licznymi ścieżkami, które przecinały posiadłość bez ładu, sensu i jakiegokolwiek kierunku. Od czasu do czasu można było natknąć się na liczne posągi, tunele, fałszywe okna lub drzwi donikąd. W sercu tego niezwykłego terenu z bujną roślinnością wznosiła się posiadłość założyciela. Uczniowie mieszkali w rozrzuconych wokół domach przypominających zamki. Plan tego miejsca rodem z krainy fantasy znalazłam na początku książki.

Jednak szkoła, która miała zasłynąć z intelektualnego geniuszu, zasłynęła z morderstw. Mglisty, kwietniowy wieczór 1936 roku na zawsze wpisał się w mroczną historię akademii. W tym dniu porwano Iris i Alice Ellingham. Żonę i trzyletnią córkę założyciela szkoły. Ich porwanie poprzedził list nadesłany do rezydencji, którego treść składała się z liter wyciętych z czasopism.

Podpisał go Nieodgadniony.

   To nie koniec dramatu.

   W tym samym czasie zaginęła jedna z uczennic – Dolores. Po kilkudziesięciu latach do tej elitarnej szkoły kształcącej geniuszy, radykalnych myślicieli i racjonalizatorów trafiła Stevie z zamiarem rozwiązania zagadki morderstw sprzed lat. Dziewczyna interesowała się morderstwami, pasjami czytała kryminały, a jej marzeniem było… stanąć nad zwłokami. Nie musiała długo czekać na jego spełnienie się.

   Do zaplanowanych do rozwiązania zagadek musiała dołączyć nową zbrodnię.

   Wydawałoby się, że niedorzecznością było wybrać na śledczą nastolatkę z atakami paniki leczącą się antydepresantami. Zwłaszcza że zbrodnię popełnioną przed laty próbowali bezskutecznie rozwikłać specjaliści – detektywi i FBI. Jednak był to świetny pomysł na stworzenie kryminalno-sensacyjno-przygodowej fabuły dla młodzieży, która lubi rozwiązywać zagadki, przemierzać mroczne i tajemnicze miejsca oraz poznawać nietypowych nastolatków mocno odstających sposobem i stylem życia lub umiejętnościami we własnym środowisku rówieśniczym. Możliwość przebywania wśród nich razem z wątpiącą w siebie Stevie, z którą łatwo się utożsamić, było okazją do przeżycia niezwykłych intryg, w których liczyła się przede wszystkim zdolność logicznego myślenia, szybkość skojarzeń i łączenia faktów, spostrzegawczość oraz umiejętność dyplomatycznego unikania sytuacji trudnych i kłopotliwych. Nie zabrakło również wątku zauroczenia, który dla dziewczyny był zupełnie czymś nowym w jej życiu. Przede wszystkim uczącym otwierania się emocjonalnego na drugiego człowieka. W tej powieści, która jest pierwszą częścią trylogii, nie ma rozwiązań. Są za to piętrzące się tajemnice, kolejne morderstwa, a przede wszystkim poznawanie siebie w trudnych sytuacjach oraz pokonywanie własnych lęków i ograniczeń w skrajnych okolicznościach. Również uczenia się wiary we własne możliwości bez względu na skalę tragedii. Stevie pięknie pokazuje, że nietypową i niedocenianą osobowość w odmiennych warunkach można uznać za atut. Czy to wystarczy, by rozwiązać mnożące się zagadki morderstw w gęstniejącej atmosferze wzajemnej nieufności wszystkich mieszkańców Akademii Ellinghama?

   Przekonamy się o tym w kolejnych częściach.

Nieodgadniony [John Green]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Bardzo dobry zwiastun książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *