Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Enola Holmes: sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer

21 marca 2019

Enola Holmes: sprawa zaginionego markiza – Nancy Springer
Przełożyła Elżbieta Gałązka-Salamon
Wydawnictwo Poradnia K , 2018 , 238 stron
Cykl Enola Holmes ; Część 1
Literatura  amerykańska

   Sherlock Holmes miał siostrę!

   Dużo młodszą Enolę wychowywaną przez ich matkę, która… zaginęła! Pewnego, lipcowego dnia nie wróciła do domu w Ferndell Hall. W dniu czternastych urodzin córki. Enola zadepeszowała do braci, bo był jeszcze najstarszy Mycroft, mieszkających w Londynie, oczekując pomocy. Spotkanie rodzeństwa nie przyniosło, według nastolatki, zdecydowanych działań ze strony mężczyzn. Postanowiła wyjechać do Londynu.

   Chciała sama poszukać mamy.

   Jej brat był Jedynym na Świecie Prywatnym Detektywem, więc ona chciała zostać Jedyną na Świecie Prywatną Perdytorystką. Specjalistką w znajdywaniu wszystkiego co zaginione. Przeznaczenie samo podsunęło jej gazetę z informacją o prawdopodobnym uprowadzeniu dwunastoletniego lorda Tewksbury’ego. Jedynego dziedzica  fortuny Basilwetherów. Enola od zawsze lubiła rebusy, szarady i anagramy tak, jak jej matka. Uwielbiała bawić się w znajdywanie kolorowych kamyków czy ptasich gniazd. Tym razem zguba był dużo cenniejsza, a ona zapragnęła być jej znalazczynią. Zaimponować starszym braciom.

   Od tego momentu wydarzenia nabrały tempa.

   Enola to bardzo inteligentna dziewczyna, która uwielbiała zagadki i nie bała się podjąć ryzyka, by je rozwiązać. Te cechy posiadła dzięki mamie, która zawsze powtarzała, że da sobie radę sama. Miały wspólny, sekretny kod do porozumiewania się. Jego zasady działania autorka umieściła na końcu książki. Młody czytelnik może nie tylko nauczyć się szyfrowania i rozszyfrowywania wiadomości niedostępnych innym, nie tylko logicznego myślenia i przewidywania, nie tylko przeżywać przygody, ale utożsamić się z Enolą. Być odważną, kreatywną, myślącą, a przede wszystkim samodzielną nastolatką, niebojącą się łamać schematów i konwenansów. Nie bez powodu jej mama wybrała dla niej imię Enola. Czytane wspak tworzy angielskie słowo „alone” czyli „sama”. Akcja umieszczona w zaułkach, mrocznych dzielnicach i portowych dokach dziewiętnastowiecznego Londynu, nadawała tajemniczości i grozy, a podstępni oszuści i złodzieje z szemranego towarzystwa, poczucie czyhającego zewsząd niebezpieczeństwa. Poza tym Enola posiadała umiejętność, której nie miał jej słynny brat – potrafiła odczytywać mowę ciała i język sygnałów znanych tylko kobietom. Sherlock Holmes nie miał szansy, aby ją w tym przewyższyć. Oczywiście wątek poszukiwania mamy nie został zamknięty, ponieważ to pierwsza część cyklu z Enolą w roli nastoletniej perdytorystki, ale zarazem zapowiedź dalszych jej przygód w kolejnych częściach. Dziewczyny odważnej i bardzo samodzielnej, która daje przykład, że można wszystko, jeśli bardzo się tego chce. Wbrew zasadom, na przekór przytłaczającej sławie brata i mężczyznom, którzy uważają się za lepszych w myśleniu.

   Dziewczyny górą!

Na podstawie cyklu powstaje serial, w którym Enolę zagra Millie Bobby Brown znana z serialu Stranger Things.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *