Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Egomaniac – Vi Keeland

21 marca 2019

Egomaniac – Vi Keeland
Przełożyła Sylwia Chojnacka
Wydawnictwo Kobiece , 2018 ,  392 strony
Literatura amerykańska


   Romans romansowi nie jest równy!

   Ten zdecydowanie należy do literatury erotycznej z górnej półki. Ma w sobie wszystko to, co dobra opowieść powinna mieć czyli wyrazistych bohaterów, dynamiczną fabułę i pochłaniające uwagę wątki. Także to, co erotyk powinien zawierać obowiązkowo czyli wolno narastającą fascynację między bohaterami oraz wyważoną ilość śmiałych scen seksu. W tym zakresie w pełni spełniał swoją funkcję rozrywkową. Oprócz niej, wbrew opinii wielu czytelników, posiadał również bardzo ważne przesłanie, które zdecydowanie uczyło, podnosząc jego wartość w mojej ocenie, ale o tym na końcu.

   Historia zaczęła się nietypowo!

   Do biura adwokackiego, którego właścicielem był Drew, „włamała się” Emerie. Przynajmniej tak to odebrał na początku Drew, który właśnie wrócił po urlopie do pracy. Zastał w nim obcą kobietę, która próbowała urządzić w nim swój gabinet psychologiczny, uznając go za „włamywacza”. Starcie dwóch, silnych osobowości nie zapowiadało szczęśliwego zakończenia. Nie zapowiadało w ogóle niczego dobrego.

   Byli swoimi skrajnymi przeciwieństwami.

   On specjalista od rozwodów. Realista patrzący na świat z dużą dawką ironii i boleśnie raniącego cynizmu. Zatwardziały przeciwnik związków, które, według niego, trwały tylko do pierwszej zdrady. Fan pracy, seksu i Nationale Geographic. Dupek często zmieniający kobiety – według Emerie.

   Ona specjalistka od ratowania rozpadających się małżeństw. Romantycznie zakochana w swoim profesorze, za którym przyjechała do Nowego Jorku aż z Oklahomy. Idealistka wierząca w miłość, małżeństwo, a nawet związek na odległość. Wrzód na dupie o ciętym języku – według Drew.

   Czas jednak działał na ich korzyść!

   Przebywanie w jednym pomieszczeniu przez większość dnia skazywało ich na siebie, zmuszając do konfrontacji postaw i poglądów, w trakcie których oboje zauważali, że on ma zmysłowe usta i idealną sylwetkę, a ona seksowny tyłek i równie całą resztę. Iskry, które zaczęły się sypać kaskadami z ciętych, inteligentnych i pełnych ironicznego humoru dialogów toczonych między nimi niczym bitwy na słowa, rozpalały nie tylko uczucia pary, nie tylko podnosiły temperaturę emocji, ale i dynamikę zdarzeń. Obok naprzemiennej narracji w pierwszej osobie, pozwalającej na poznawanie oficjalnych i ukrytych myśli obojga, były głównym motorem rozwijającej się akcji w pierwszej części powieści. W części drugiej zrobiło się poważniej, bo temperaturę uczuć skutecznie zaczęły schładzać osoby trzecie, jeszcze bardziej komplikując i tak już bardzo zawikłane i pogmatwane relacje między Drew i Emerie. Błędy i złe decyzje podjęte w przeszłości zaczęły burzyć z takim trudem budowany związek. Autorka tak poprowadziła zachowania swoich bohaterów, by pokazać, że związek to nie tylko seks, którego było sporo w pierwszej części jako następstwo pożądania. To również ciężka praca na sobą, by zauroczenie rozwinęło się w miłość, w której seks nie jest podstawą, ale jednym z jej elementów, obok których pojawia się wiele innych, niezbędnych do stworzenia silnego, mocnego związku. Dużą rolę w tym procesie odegrała zawodowa wiedza Emerie, która w życiu kierowała się zasadą – Postępuj zgodnie z tym, co wyznajesz. Mów o swoich emocjach. Dziel się szczerze swoimi problemami i wątpliwościami. Wypowiadaj swoje myśli. Opisuj uczucia. To podstawa. To klucz do każdego, dobrego, udanego związku, w którym nie będzie łączył tylko seks. Zresztą szybko nudzący się bez tej ważnej oprawy. Bo tak naprawdę egomaniacy to być może (jeśli wykluczyć powody psychiczne) tylko nieufni, zrezygnowani, skrzywdzeni mężczyźni, schowani za grubym murem broniącego ich dystansu, cynizmu i seksu. A najfajniejsze jest, że to działa w obie strony.

   Egomaniaczki są wśród nas również!

   I jeszcze jedno!

   Jeśli usłyszycie, że to lekka i przyjemna lektura na plażę, to polećcie przeczytać tę powieść jeszcze raz ze zrozumieniem!  

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Książkę wybrałam spośród nowości księgarni Tania Książka.

Egomaniac [Vi Keeland]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Zwiastun książki dla niezdecydowanych.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Powieść erotyczna

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *