Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Dearest Clementine – Lex Martin

21 marca 2019

Dearest Clementine – Lex Martin
Przełożyła Agnieszka Kalus
Wydawnictwo Kobiece , 2018 , 368 stron
Cykl Dearest ; Część 1
Literatura  amerykańska

   Clementine była jednocześnie typową i nietypową dziewczyną.

   Typową, bo studentką jakich wiele na jednej z najdroższych uczelni w USA – Bostońskim Uniwersytecie, na którą mogła pozwolić sobie młodzież z najbogatszych domów. A ona z takiego pochodziła. Nazwisko Averych było bardzo znane w świecie biznesu. Miała też za sobą związek z przystojną gwiazdą amerykańskiego futbolu. Mieszkanie dzieliła z przyjaciółkami, na które mogła zawsze liczyć. Na tej samej uczelni studiował również jej brat bliźniak, Jax. Można powiedzieć – jedna z wielu dziewczyn na tego typu uczelni.

   Ale, ale!

   To tylko oficjalny obrazek, za jakim chowała się Clem. Za tym grubym murem pozorów kryła odrzucenie przez rodziców, dlatego czesne musiała opłacać sama, mówiąc o sobie – biedna bogaczka. Z bratem dawno straciła bliski kontakt. Jej chłopak Daren zdradził ją z najlepszą przyjaciółką. Wykładowca okazał się niebezpiecznym stalkerem z sądowym nakazem zbliżania się do niej, a obsesyjne stany lękowe i paniki leczyła u psychiatry. Jedynym plusem jej nieciekawej sytuacji było wydanie powieści opartej na własnych, dramatycznych  przeżyciach, która okazała się bestsellerem. Tyle, że nikt nie łączył tytułu z jej nazwiskiem. Książkę opublikowała pod pseudonimem.

   To w takim stanie psychicznym ją poznałam.

   Na pozór atrakcyjną, bogatą studentkę, a tak naprawdę dziewczynę w trudnej sytuacji materialnej, z zaniżonym poczuciem wartości, patologiczną przeszłością i pogmatwaną psychiką, rezygnującą z poszukiwania faceta, który nie byłby popierdzielony. Nie zdradzałby. Nie byłby stalkerem. Jak łatwo się domyślić, życie nie pozwoliło jej na zbyt długie trwanie w tym stanie. Podsunęło jej Gavina. Opiekuna roku, za którym szalały dziewczyny. Atrakcyjny fizycznie, studiujący dziennikarstwo, piszący artykuły do znanych dzienników, intrygował, a przede wszystkim był nią zainteresowany. Clem nie była pewna, czy była gotowa porzucić dla niego z trudem wypracowane poczucie bezpieczeństwa, wolność od dramatów, zdrad i męczących zawirowań sercowych. Zburzyć dystans gwarantujący jej spokój i równowagę psychiczna.

   Autorka tak poprowadziła fabułę, by pokazać trudny proces wychodzenia z nieufności i odbudowywania zaufania do nowego partnera. Pełen niepokoju, lęku, wahań i negatywnych nadinterpretacji, stawiał, mimo licznych scen intymnych, w ciągłej niepewności, czy Clem pokona swoje demony. To dlatego opowieść w narracji dziewczyny była nie tylko pełna skrajnych emocji, zwrotów akcji w kontaktach z Gavinem i poczucia nieznośnej kruchości ich związku. Niby spełnionego, ale nie przesądzonego. Stanów tak dobrze znanych młodym ludziom, którzy próbują budować lub odbudowywać związki, nie mając za sobą tak zwanej życiowej mądrości. Z mojego punktu widzenia trochę słodki, lekko naiwny i delikatnie przesadzony w reakcjach bohaterów, ale za to naturalny, świeży i dokładnie taki, gdy miałam dwadzieścia lat! Fajnie było przyjrzeć się sobie z odległej perspektywy, w której rozum panuje nad emocjami.

   To pierwszy tom powieści young adult w cyklu Dearest, w skład którego wchodzą jeszcze dwie historie. Jaxa, brata Clem oraz Darena, jej byłego chłopaka. Nie są to kontynuacje, ale odrębne opowieści.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Książkę wybrałam spośród książek dla kobiet księgarni Tania Książka.

Clementine [Lex Martin]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Powieść społeczno-obyczajowa

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *