Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Czarny krąg – Patrick Carman

21 marca 2019

Czarny krąg – Patrick Carman
Przełożyła Grażyna Smosna
Wydawnictwo Initium , 2013 , 456 stron
Cykl 39 Wskazówek ; Tom 5
Literatura amerykańska

Nareszcie Rosja!
Tak! Czekałam, po cichu jako rusofilka, karmiąc się nadzieją, że Dan i Amy, w pogoni za wskazówkami, trafią do tego kraju, jednocześnie będąc bardzo ciekawą, jak zostanie przedstawiony dzieciakom. A tytuł niczego nie zdradzał, chociaż mogłam się domyślić po okładce, na której widnieje dwugłowy orzeł. I wreszcie jest! Nie przypuszczałam tylko, że nastąpi to tak szybko, już w piątej części cyklu 39 Wskazówek, bo przecież świat jest taki ogromny i ma do zaoferowania tak wiele ciekawych i godnych miejsc do zagrania tła przygód niestrudzonego rodzeństwa, dążącego do zdobycia upragnionej wskazówki dającej dostęp do źródła niewyobrażalnej potęgi.
Tym razem rodzeństwo w wirze szybko następujących po sobie okoliczności, a zwłaszcza po otrzymaniu zagadkowego telegramu z jeszcze bardziej enigmatycznym wierszykiem, którego treść znał tylko Dan i nieżyjąca babcia Grace, wyruszyło natychmiast. Niestety bez powiadomienia o tym swojej niani Nellie, której bardzo mi w tym tomie brakowało. Jednak Amy wiedziała, że Grace Cahill wyciągała do nich zza grobu pomocną dłoń i należało z niej niezwłocznie skorzystać. Ta błyskawiczna decyzja rzuciła ich w sam środek ogromnej Rosji. Wiedzieli, że fizycznie nie poradzą sobie z podążaniem za zdobywanymi wskazówkami kierującymi ich od Moskwy począwszy na syberyjskim Omsku skończywszy. Te geograficzne okoliczności zmusiły ich do (tego jeszcze nie było!) zawieszenia współzawodnictwa z rodzinną ekipą Holtów i połączenia sił w wykonywaniu zadań. Od początku jednak nie ufałam nowym sojusznikom. Naiwnością byłoby sądzić, że to czysty układ, a utwierdziło mnie w tym zdanie seniora – Jeśli wskazówka wpadnie w nasze ręce, zachowamy ją dla siebie. Ale Amy i Dan tym razem mieli tajemniczego opiekuna podpisującego się inicjałami NRR i kartę kredytową dającą im wygodę podróżowania oraz dostęp do nieograniczonych zapasów jedzenia.
Ale to nie oznaczało, że było im łatwo!
Nic z tego! Po piętach, jak zwykle deptały im pozostałe ekipy wyścigu, a zwłaszcza Irina Spasky, która czuła się w Rosji, jak w domu, zrzędząc – A ja muszę śledzić ich po całej Rosji i pilnować starych sekretów, zamiast szukać kolejnych wskazówek. Ja nie narzekałam, bo dzięki rodzeństwu przypomniałam sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów Rosji – niewyjaśnioną śmierć carskiej rodziny, mroczną postać Rasputina czy katorżniczą historię powstania drogi kolejowej.
Ale nie tylko.
Autor zaprowadził młodego czytelnika w najważniejsze miejsca rosyjskich miast, a także przybliżył ciekawostki mające swoje odpowiedniki w ojczyźnie bohaterów. Utrzymał konwencję cyklu, by poprzez dobrą zabawę i przygodę przybliżyć historię kraju, w którym się rozgrywała. Zaangażował w to nie tylko bohaterów, ale i czytelnika, zmuszając do rozwiązywania zagadek w postaci na przykład takiego rebusu:

 

Tradycyjnie na końcu książki zostały umieszczone dwa pierwsze rozdziały szóstego tomu, dzięki którym wiem, jaki będzie tytuł, kto go napisał i dokąd pojadą Amy z Danem. Oczywiście, tego ostatniego nie zdradzę tutaj!

 

Ale to nie koniec przygody. Ona nie kończy się dla czytelnika wraz z zamknięciem książki. Jej dalszy ciąg trwa na stronie internetowej w postaci gry 39 Wskazówek z jak najbardziej realnymi nagrodami.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *