Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Stanowczo łagodnie bez lęku dziś – Maria Król-Fijewska

8 czerwca 2023

Jeżeli człowiek, kontaktując się z innymi, nie zdecyduje się na samodzielne określenie swoich praw, inni – z konieczności – określą jego rolę za niego. A wówczas przestanie on być sobą.

    Tę myśl zawarła autorka, psycholożka kliniczna i autorka polskiej wersji treningu asertywności, w tej pozycji, która nie jest nowa na rynku wydawniczym. Jej premiera miała miejsce trzydzieści lat temu, a mimo wszystko jej zaktualizowane wznowienie jest jak najbardziej potrzebne, sądząc po obecnej popularności poradników samorozwojowych. Autorka pierwszą wersję oparła na wykładach, jakie prowadziła w trakcie treningów asertywności, a wykłady – na książkach Pameli Butler, Herberta Fensterheima, Roberta Albertiego, Michaela Emmonsa i innych specjalistów od asertywności oraz na własnych doświadczeniach i przemyśleniach.

   Dlatego w swojej publikacji nazwała je również wykładami.

   W szesnastu odsłonach przejrzyście, obrazowo i zrozumiale przybliżyła pojęcie asertywności, zasady mówienia „nie” w różnych sytuacjach osobistych, towarzyskich i publicznych, asertywnego przyjmowania ocen i reagowanie na krytykę oraz atak, wyrażania uczuć pozytywnych, zakłopotania, gniewu, własnych opinii i przekonań, przeciwstawiania się presji grupy, asertywnej konfrontacji, przezwyciężania poczucia winy i krzywdy, bycia asertywnym wobec siebie i bardzo ważne – jak tę asertywność wprowadzić w życie.

   Jak widać, spektrum omawianych zagadnień autorka zawarła szeroki.

   Właściwie wyczerpała najważniejsze sytuacje, które przydarzają się człowiekowi w monologu wewnętrznym lub w kontaktach społecznych. Tak naprawdę te wykłady były dla mnie warsztatami zawierającymi minimum teorii i dużo zadań kształtujących umiejętności zastosowania teorii w praktyce. Umożliwiały to wskazówki, na co zwrócić uwagę, dialogi odzwierciedlające konkretne sytuacje oraz przykładowe zdania realizujące krok po kroku schemat asertywnego zachowania w zależności od życiowej sytuacji. Z kolei określenie stopnia poziomu posiadanej asertywności ułatwiała mapa asertywności umieszczona na końcu książki. Zawierała ona jedenaście króciutkich testów sprawdzających, na które omawiane obszary należy zwrócić uwagę, czyli, w których radzi się sobie dobrze, a w których ma się problemy.

    W efekcie czyni to pozycję jedną z najbardziej przystępnych i konkretnych poradników uczących, jak obronić siebie, nie krzywdząc innych.

   Autorka zakończyła wykłady ciekawymi spostrzeżeniami, wyczerpującymi sugestię zawartą w dodanym do wznowionego tytułu słowie – „dziś”. Jak napisała – Jednak asertywność może mieć też negatywne konsekwencje, których 30 lat temu nie dostrzegałam. Nie wiedziałam, że można jej nadużywać, i to na wiele sposobów.

    Zarówno ze szkodą dla siebie, jak i otoczenia.

   Do poszczególnych wykładów nakręcono kiedyś filmy instruktażowe do obejrzenia w YouTube ułatwiające samodzielne, praktyczne wykorzystanie treści poradnika.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Stanowczo łagodnie bez lęku dziś – Maria Król-Fijewska, Wydawnictwo Bookolika, 2023, 152 strony, literatura polska.

Jeden z filmów z fabularyzowanymi scenami pokazującymi, jak radzić sobie w nich asertywnie z komentarzami autorki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Poradnik, Psychologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *