Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

365 dni z uśmiechem – Giulia Gatti, Chiara Schiavano

13 lutego 2023

Dzieci uśmiechają się aż czterysta razy dziennie, dorośli… dwadzieścia.

   Autorki postanowiły to zmienić. A przynajmniej pomóc zrobić pierwszy krok do zwiększenia tej częstotliwości. Stworzyły książkę albumową, w której umieściły tylko trzystronicowy tekst jako wstęp przypominający o ważności śmiechu dla człowieczego organizmu, a zwłaszcza psychiki. Mając świadomość, jak trudno wyrwać kogoś z marazmu i rutyny zaciemniającej ponurą kotarą radość życia, stworzyły zachętę do zrobienia pierwszego kroku – tę bombę radości składającą się z iskierek szczęśliwości na każdy dzień roku. Umieściły pod każdą datą trafne i zabawne powiedzonka, złote myśli, sentencje, przysłowia znanych aktorów, pisarzy, piosenkarzy, polityków, filozofów, sportowców, naukowców oraz zupełnie nieznanych osób, wręcz anonimowych. Pełną bibliografię nazwisk autorki umieściły na końcu książki.

   Było tych myśli dokładnie 365.

   Na każdy dzień roku. Dodatkowo ich przesłanie autorki uzupełniły nawiązującymi do nich tematycznie,  barwnymi, w żywych kolorach, żartobliwymi zdjęciami.

   To działało!

   Przekonałam się już na początku, kiedy zaciekawiona uchyliłam okładkę i zobaczyłam wywalony jęzor kozy, a potem mój uśmiech był coraz szerszy i szerszy. Album ma terapeutyczne właściwości: profilaktyczne i na cito, na już – rozśmiesza, wygładza ponure emocje, rozgania ciemne myśli, dając mnóstwo radości, zabawy, odprężenia, dystansu i pozytywnej energii. Wydobywa z czeluści psychiki zagubione w niej dziecko, które zaczyna się uśmiechać. Ba!

    Zmusza do działania!

    Do zauważania i doceniania drobnych rzeczy, które rozjaśniają świat oraz dostrzegania zabawnych okoliczności, które odrywają od monotonii dnia.

   Przede wszystkim ładuje baterie.

   Książka działa jak lekarstwo i jak lekarstwo należy ją zażywać – codziennie, w ściśle określonych dawkach przez cały rok.

   Sentencja na dziś, 13 lutego, czyli w dniu publikacji wpisu – Jest tak nieśmiały, że gdy dzwoni do czyichś drzwi, ma nadzieję, że nikt nie otworzyRoberto Gervaso – włoski dziennikarz, pisarz i aforysta.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

365 dni z uśmiechem – Giulia Gatti, Chiara Schiavano, przełożył Piotr Żak, Wydawnictwo Jedność, 2019, 392 strony, fotografie, literatura włoska.

Zapraszam do zajrzenia do środka.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Humor anegdota żart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *