Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Będę tobą – Janelle Brown

2 października 2022

Ty będziesz mną, a ja tobą.

   Jak mantrę od małego dziecka powtarzały to zdanie siostry-bliźniaczki – Elli i Sam. Wykorzystywały swoje podobieństwo fizyczne do osiągania własnych celów i zaspokajania potrzeb. Myślały, że tak będzie zawsze. Że będą jednością.

   Tak się nie stało.

   Może były identyczne zewnętrznie, ale osobowościowo bardzo się różniły. W miarę dorastania pojawiły się również odmienne priorytety. Sam chciała kontynuować aktorstwo, którego podjęły się z siostrą już jako małe dziewczynki. W przeciwieństwie do Sam, Elli nie lubiła tego zajęcia. Chciała realizować się poza błyskami fleszy i sławą. Wolała spokojne, rodzinne życie u boku kochającego męża i gromadki dzieci. To z tego powodu ich drogi w wieku nastoletnim się rozeszły.

   Od tego momentu ich życie przypominało równię pochyłą.

   Sam z drugoligowej aktorki dziecięcej przeobraziła się w modelkę instagramową, a potem alkoholiczkę, która w wieku trzydziestu dwóch lat nadal spała na rozkładanej kanapie. Z kolei Elli okazała się bezpłodna, co miało negatywny wpływ na jej stan psychiczny i małżeństwo.

   Pewnego dnia Elli zniknęła.

   Zostawiła adoptowaną córeczkę pod opieką rodziców, po czym kontakt się urwał. Poproszonej o pomoc Sam, która akurat była w okresie trzeźwienia, zachowanie siostry wydawało się nietypowe. To ona była od ekscesów i nieodpowiedzialnych zachowań, a nie Elli. Przykładna żona, która nigdy nie robiła niczego dziwnego. Jako żona prawnika od nieruchomości, właścicielka rezydencji w stylu hiszpańskim, […] która dobierała torebkę do długości obcasów, stanowiła wcielenie konwencjonalności.

   Prywatne śledztwo Sam, w poszukiwaniu siostry, odkryło koszmar jej rodziny.

   Dramat, do którego nieświadomie się przyczyniła. Autorka odkrywała poszczególne jego etapy, wykorzystując to, co najlepsze w sobie mają powieść obyczajowa z rozbudowanymi relacjami rodzinnymi, psychologiczna z dokładnie skonstruowaną psychiką bohaterek i thriller budujący napięcie zaskakującymi wydarzeniami i narastającymi emocjami zagęszczającymi atmosferę przekazu. Wykorzystała przy tym pierwszoosobową narrację naprzemienną obu sióstr, ukazując proces rozpadu związku siostrzanego z dwóch, diametralnie różnych punktów widzenia. Obaliła mit jedności jako daru natury, wskazując na pożądane cechy i zachowania jak: zaufanie, kompromis, szczerość i dialog, by stan jedności utrzymać. Z mistrzowską precyzją pokazała, co dzieje się z relacją, gdy ich zabraknie. Dokładny proces rozpadu związku siostrzanego, gdy zaczynają pojawiać się niedomówienia, sekrety, tajemnice i kłamstwa prowadzące do destrukcji życia obu sióstr. Całość autorka utrzymała w formie opowieści z rozbudowaną stroną opisową, sprawiającą wrażenie bliskiego kontaktu z bohaterkami i konfesji z przeszłości. W miarę rozwoju fabuły i ujawnianych tajemnic napięcie rosło w coraz szybszym tempie, dążąc do zaskakującego zakończenia, które jednak przyniosło katharsis. I przekonanie, że nic nie jest w stanie zastąpić wartości, jakie niesie ze sobą zdrowa relacja siostrzana.

    Nieustannie pielęgnowana.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Będę tobą – Janelle Brown, przełożył Jarek Westermark, Wydawnictwo Agora, 2022, 438 stron, literatura amerykańska.

Wywiad z autorką.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *