Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Uważaj, czego pragniesz – Adele Parks

22 maja 2022

1,8,20,29,49,58.

   Sześć stałych liczb od piętnastu lat skreślanych na kuponie lotto przez małżeństwo Lexi i Jake’a wraz z przyjaciółmi Carlę i Patricka Pearsonów oraz Jennifer i Freda Heathcote’ów. Systematycznie i nieustannie, aż do… skutku! W końcu padła ta magiczna szóstka, która przyniosła prawie osiemnaście milionów funtów!

   Do podziału między trzy zaprzyjaźnione pary?

   Przyjacielskiego teamu, o którym Lexi mówiła – „przydzina”, bo byli bardziej rodziną niż przyjaciółmi. Łączyła ich przecież piętnastoletnia, sprawdzona zażyłość w dobrych i złych momentach oraz dzieci, które wzajemnie pomagali sobie wychowywać.

   Nic z tych rzeczy już się nie liczyło!

   Na tydzień przed wygraną Perasonowie i Heathcote’owie wycofali się z długoletniej tradycji, twierdząc, że jest dla naiwnych. Taką wersję utrzymywała Lexi. Jej słowom obie pary stanowczo zaprzeczały, domagając się należnej im części wygranej.

   To, co nastąpiło później, mogę porównać do niszczącego armagedonu!

   Autorka, budując ten misterny thriller, wyszła z założenia powszechnej prawdy, że wprawdzie pieniądze rozwiązują większość problemów. Ale też generują nowe, o czym nie zawsze się mówi. Dodam od siebie – dużo poważniejsze i bardzo niebezpieczne! Z pieczołowitą drobiazgowością pokazała wszystkie emocje towarzyszące na każdym etapie wygranej od euforii do nienawiści burzącej dotychczasowe układy dorosłych nakładające się na sieć zależności ich dzieci. Od marzeń do koszmaru. Od trzech słów – wygrana w lotto, do trzech następnych, które zmieniły dotychczasowe życie w tragedię. Od postawy altruistycznej budującej relacje dobrymi uczynkami do typowej dla nuworysza wpadającego w zakupoholizm i „kupującego”  również znajomych prezentami. Od przekonania – po co nam milion skoro mamy wszystko, czyli świetnych przyjaciół, morze alkoholu, cudowne dziecko i siebie nawzajem do rozpadu relacji małżeńskich, rodzinnych, przyjacielskich niszczonych toksycznymi podejrzeniami, zdradą, nieufnością, kłamstwami i sekretami. I nie to było najgorsze, ale więcej nie zdradzę. Jedno było pewne w tym morzu niepewności.

   Wygrana budziła we wszystkich bohaterach uśpione dotychczas wady.

   Tłumioną stronę osobowości ludzi, którzy byli zdolni do skrajnych zachowań, by wyszarpnąć dla siebie największą część puli, a najlepiej całą. Osób nagle ogarniętych chciwością, egoizmem, nienawiścią, które stały się siłą napędową łańcucha dramatycznych wydarzeń i dynamiki akcji. Spośród wszystkich bohaterów najbardziej zdystansowaną i racjonalną osobą wydawała mi się Lexi. Narratorka tej wrzącej emocjami opowieści. Ufałam jej, nie biorąc sobie do serca jej słów – Wiedza, do czego ktoś jest zdolny, zapewniłaby mi bezpieczeństwo, lecz życie pokazuje, że ludzie wymykają się wszelkiemu poznaniu, wszyscy co do jednego są wielką tajemnicą. Włącznie z Lexi.

   Również ze mną!

   To opowieść przestrzegająca, ale zarazem testująca czytelnika. Można łatwo było się utożsamić z postawą któregoś z bohaterów z szerokiego wachlarza zachowań. Wybrać racjonalizm albo chwilo trwaj! Uwaga – z jego konsekwencjami! Nie zawsze zależnymi od nas, bo skutki wygranej to przede wszystkim walka z emocjami innych ludzi. Przeważnie skrajnie negatywnymi.

   A mimo to…

   Mimo tego czarnego scenariusza rozwoju wypadków, w których padło w końcu zdesperowane – Żałuję, że wygraliśmy te pieniądze. – to jednak chętnie poddałabym się temu testowi.

   Tylko że ja nie gram w totolotka…

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Uważaj, czego pragniesz – Adele Parks, przełożyła Urszula Gardner, Wydawnictwo Kobiece, 2022, 496 stron, literatura angielska.

Uważaj, czego pragniesz [Adele Parks]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autorka o swojej książce.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *