Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Widzę cię – Mary Burton

2 kwietnia 2022

Zajrzyj do szarej skrzyni.

   Takie polecenie od anonimowego informatora przez swoją stronę internetową Crime Connection otrzymała Nikki McDonald. Była dziennikarka śledcza zwolniona z pracy, która nie mogła pogodzić się z jej utratą, próbując na własną rękę rozwiązywać przypadki morderstw dające nadzieję na zlecenie telewizyjne, a ostatecznie powrót do firmy. Nie przypuszczała, że właśnie trafiła się jej taka szansa. W szarej skrzyni znalazła szczątki zaginionej dziewczyny sprzed osiemnastu lat. Kości trafiły do najlepszej profilerki FBI w Quantico.

   Zoe Spencer.

   Agentki, która na podstawie otrzymanych kości przywracała ofiarom tożsamość. Odtworzone popiersie dziewczyny zaprowadziło ją do wspólnego poprowadzenia sprawy z detektywem z wydziału zabójstw w Wirginii – Williamem Vaughanem. Prywatnie – seksprzyjacielem, przed którym odkrywała swoje ciało, ale nie psychikę i emocje. Po stracie męża wszystkich partnerów traktowała jak jednorazową przygodę, ale w przypadku Vaughana było inaczej. Wcześniej czy później wracała do niego. Kochanek zaczynał chcieć więcej niż tylko spełnienia seksualnego i chociaż wiedział, jak sprawić, by ta kobieta jęczała w pełni dostrojona do jego ciała. Poza tym jednak pozostawała dla niego tajemnicą. Ten wątek walki na emocje między nimi czynił z tego thrillera gatunek romantic suspens, który tworzył drugą linię nieustannego napięcia w powieści – erotycznego.

   Pierwszą stanowiły dwa dochodzenia.

   Nieformalne zdesperowanej Nikki McDonald oraz formalne detektywa Vaughana i jego współpracowników. Zawiłe i skomplikowane, bo wybiegające w przeszłość, w której obecne zdarzenia brały swój początek. Fakty, które próbowali z uporem i różnym skutkiem ustalić śledczy. Odkryć tajemnice sprzed lat ukrywane przez wszystkich bohaterów. Zdemaskować kłamstwa mające zmylić trop lub przerzucić podejrzenia na inne osoby. Wszystko to utrudniało odkrycie prawdy o zaginionej dziewczynie i jej odkrytych kościach. Na dodatek zaczęły ginąć wizerunkowo podobne do ofiary kolejne dziewczyny, a opisy z momentów ich zabójstw dygresyjnie relacjonował ich sprawca. Pilnie obserwujący i wszystko widzący. Tempo akcji przyśpieszały daty i godziny odliczające czas graniczny do odnalezienia sprawcy, by kolejne zaginione mogły przeżyć.

   To mroczny, gęsty od skrajnych emocji i erotyki thriller, w którym siłą napędową dramatycznych wydarzeń były zazdrość, zawiść, zemsta i wszechobecne tajemnice.

   Oczywiście z zaskakującym zakończeniem.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Widzę cię – Mary Burton, przełożyła Emilia Skowrońska, Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2022, cykl Profiler Kryminalny, tom 2, 384 strony, literatura amerykańska.

Kilka słów od autorki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *