Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Opowieści Upadłych Bestii – Brandon Mull, Emily Seife, Nick Eliopulos, Gavin Brown, Billy Merrell

29 września 2021

Coś dziwnego zaczęło się dziać w Erdasie.

   W różnych jego zakątkach, których mapka wprowadzała do opowieści, zaczęły pojawiać się Upadłe Bestie nagle i niespodziewanie przywoływane przez niepozorne, choć wyjątkowe dzieciaki. Ośmioletnia Cordalles w podróży morskiej jeszcze na statku przywołała jedną z Wielkich Bestii – orła Halawira, do którego nieufnie i z niezadowoleniem podeszli jej rodzice. Zapisał się w historii Erdasu jako zdrajca. Dawson Trunswick z kolei przywołał wielkiego nudziarza – dzika Rumfussa. Był jeszcze Takoda i jego najbardziej złowroga istota Erdasu – goryl Kovo, a do Anugi, której zwierzoduchem była niedźwiedzica Suka, zgłosiła się Grif z problemem, jaki miała z ze swoją bestią – baranem Araxem.

   Problemem, który dotyczył wszystkich dzieci i przywołanych przez nie istot.

   Zwierzoduchy były porywane lub odbierane za zgodą rodziców przez Zerifa posługującego się „dziwnym” robakiem. Pomagała mu w tym Raisha. Rówieśniczka pokrzywdzonych, która w tej działalności widziała szansę na zaistnienie. Jak mogłaby się oprzeć podobnej pokusie? – myślała – Jej znajomość z Zerifem była tajemnym składnikiem, który nadawał znaczenie jej życiu i wszystkiemu innemu. Kim byłaby bez tej tajemnicy? Nikim. Kolejną głupiutką dziewczynką z klasy kupieckiej, która udawałaby, że ma jakieś zainteresowania, póki nie wydano by jej za jakiegoś chłopaczka. Nigdy nie dokonałaby  niczego istotnego, a jej życie byłoby pozbawione przygód.

   Przygód, które zakończyły się dla niej tragicznie.

   Autor wielu znanych serii fantasy dla dzieci po wydaniu specjalnym do cyklu Spirit Animals, znanego również jako Zwierzoduchy, sprawił kolejną niespodziankę swoim fanom, zapraszając do współpracy czterech pisarzy. Każdy z nich stworzył odrębną opowieść z głównymi bohaterami, ale razem składających się na opowieść o jedenastoletniej Raishy. Niedowartościowanej i niegodzącej się na klasyczny los dziewczynki z klasy kupieckiej. Pragnącej przygody, dokonań i docenienia ze strony innych. Nawet ich kosztem. Zbyt późno zorientowała się, że jej egoizm unieszczęśliwiał dzieci i powiązane z nimi specjalną więzią istoty. Zrozumiała to w momencie znalezienia się dokładnie w takiej samej sytuacji, jak jej ofiary – przywołała węża Gerathona. Bestię, którą chciał jej odebrać „przyjaciel” Zerif. Jej działania, postawy i los były przykładem antybohatera.

   Ale, ale!

   Z szansą na zmianę. To dlatego strażnik w więzieniu powiedział jej – …musisz pogodzić się z tym, co zrobiłaś. Złapano cię i trafiłaś tutaj. Tak wygląda twoja rzeczywistość. Lecz nie musi to być dla ciebie koniec. Weź odpowiedzialność za swoje czyny. Weź się w garść. Jeszcze możesz wyjść na ludzi.

   To przesłanie tej historii.

   Zbudowane z wielu wątków i pokazane z kilku perspektyw, ale wyraźnie pokazujące, że każde dziecko ma prawo do błędów wynikających z zaufania nieodpowiednim dorosłym i nigdy nie jest za późno na ich naprawę. Ta jednocząca wszystkie pięć opowieści historia zagubionej jedenastolatki sprawia, że można ją czytać, nie znając serii Spirit Animals. Zwłaszcza że autorzy nakreślali schemat przygód z poprzednich części, wspominając, nawiązując i odnosząc się do wydarzeń przeszłych. Powiem więcej, jeśli nawet ktoś zacznie przygodę ze światem fantasy autora od tego wydania specjalnego, to jest bardzo duża szansa, że sięgnie po pozostałe tomy i serie.

   Świat przebogatej fantasy autora wciąga!

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Opowieści Upadłych Bestii – Brandon Mull, Emily Seife, Nick Eliopulos, Gavin Brown, Billy Merrell, przełożył Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo Wilga, seria Spirit Animals, wydanie specjalne, 2021, 208 stron, literatura amerykańska.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla dzieci, Fantastyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *