Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Wystarczy chcieć – J. B. Grajda

18 lutego 2021

   Nazywam się Patrycja Wysocka i jestem kobietą, która myślała, a wręcz była pewna, że ma wszystko perfekcyjnie ułożone.

   Tak zaczyna się opowieść kobiety upadłej. Ekskluzywnej Escort Girl – dyplomatycznie rzecz ujmując. Mówiąc bezpośrednio – prostytutki sprzedającej swoje ciało za pieniądze od trzynastu lat odkąd odeszła z domu rodzinnego. Czuła się z tym bardzo dobrze, bo dzięki temu była samowystarczalna. Nie potrzebowała związków, bo nie wierzyła w miłość oraz przyjaciół, bo nie miała czasu i ochoty słuchać o problemach innych. Ani rodziny, którą opuściła i tej, którą mogłaby założyć. Troszczyła się tylko o siebie i swoje życie, w którym liczyły się komfort i wygoda. Uczucia pomagał jej ogarniać „wewnętrzny potwór” mocno trzymający jej serce w zaciśniętych garściach, pilnując, aby przypadkiem nie pokusiła się o ludzkie odruchy. Miała stabilne, ułożone, zaplanowane minuta po minucie życie.

   Miała!

   Do czasu. Do pewnego dnia, w którym w drzwiach jej mieszkania pojawił się policjant z przesyłką. Wielką niespodzianką, która jak granat roztrzaskała dotychczasowe tak starannie skonstruowane i poukładane życie, wywołując totalne zamieszanie w sferze „zawodowej” i emocjonalnej. Dodatkowo sprowadziła do jej życia aż trzech mężczyzn, którzy próbowali zdobyć jej zaufanie i serce, bo ciało posiedli bardzo szybko i bez problemu. Wystarczyło zapłacić. Niestety, niektórzy kierowali się w tej znajomości własnym, egoistycznym powodem, a Patrycja nie umiała jednoznacznie zdecydować się, przed którym może otworzyć swoje serce. Brak doświadczenia w sferze emocjonalnej powodował wiele nieporozumień składających się w efekcie na dynamiczny wątek kryminalno-sensacyjny.

   Autorka miała w tym miszmaszu cel.

   Pod pretekstem gorących scen erotycznych i profesji głównej bohaterki chciała pokazać, że konkretna sytuacja życiowa człowieka zależy w dużej mierze od przeszłości determinującej i definiującej jego wybory. Czasami złe. Jednak nie ma takiej, z której nie można wyjść. Każdy, kto popełnił błąd, często niezawiniony, może go naprawić, zaczynając życie od nowa. Wystarczy tylko chcieć i pozwolić obdarzyć się odrobiną miłości i wsparcia ze strony innych. By uwiarygodnić los Patrycji, autorka ujęła go w klamrę tych samych scen, od których zaczyna i kończy się opowieść, a w epilogu oddała głos kobiecie. Sprawiało to wrażenie historii opowiadanej bezpośrednio przez Patrycję, która w końcowych zdaniach zwraca się do kobiet w takiej samej lub podobnej do niej sytuacji – Życzę Wam, abyście pomimo popełnianych błędów potrafili wyciągnąć z niej wnioski i iść do przodu z wysoko podniesioną głową, nie patrząc za siebie.

   Wystarczy chcieć…

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Wystarczy chcieć – J. B. Grajda, Wydawnictwo Akurat, 2021, 352 strony, literatura polska.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Powieść erotyczna, Powieść społeczno-obyczajowa, Romans

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *