Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Jedyne wyjście – Ryszard Ćwirlej

11 maja 2020

Początki spektakularnej kariery zawodowej Anety Nowak!

   Znałam ją z Ostrej jazdy. Drugiej części cyklu z tą bohaterką. Rudowłosą dziewczyną na motocyklu Suzuki prowadzącej poważne sprawy w poznańskiej policji ingerujące w politykę i terroryzm. Docenianej i się spełniającej.

   Jednak nie zawsze tak było!

   Pierwszy tom otwierający cykl opowiadał o trudnych jej początkach w policji. Gdzieś w Dusznikach pod rozkazami małostkowego i egoistycznego przełożonego. Wśród kolegów, którym przynosiła kawę i drożdżówki. Bez siły przebicia się ze swoimi pomysłami i ideami tylko starszej posterunkowej. Jednak to tam, w niepozornym środowisku, dostrzegła kluczowy element układanki, nad którą pracował najlepszy śledczy przysłany z Poznania do Szamotuł. To w tej miejscowości ktoś porwał osiemnastoletniego syna lokalnego, znanego biznesmena. To dzięki bystremu umysłowi początkującej policjantki, jej brakowi wiary w przypadki, spostrzegawczości, szybkiemu kojarzeniu faktów, precyzyjnej dedukcji oraz odwadze w naginaniu i omijaniu procedur, udało się zespołowi dochodzeniowemu połączyć ze sobą porwanie i seryjne zaginięcia młodych mężatek. Odniesione sukcesy awansowały dziewczynę nie tylko w oczach kolegów, ale także w hierarchii zawodowych szczebli. Również przeniesieniem do nowego miejsca pracy.

   Autor zachował charakterystyczną formułę prowadzenia dwóch, pozornie niepowiązanych ze sobą spraw, w których kluczową rolę odegrała główna bohaterka. Dostosował również „rangę” przestępstw do małomiasteczkowego środowiska, popełnianych przez zwykłych ludzi. Ich zasięg także miał wymiar lokalny, a przeszłość przestępcza i milicyjna przekładała się na misterną sieć biznesową i zależności prywatne.

   To były idealne warunki dla zawodowego startu początkującej i ambitnej policjantki.

    Tłem dla akcji był biznes, zapoczątkowany w czasach przemiany ustrojowej w myśl zasady – pierwszy milion należy ukraść. Opowiedziana tutaj historia lokalnych biznesmenów pokazała skutki takiej kradzieży, w przyszłości, które dopadają sprawców prędzej czy później. Nawet po kilkudziesięciu latach. Przeszłość przestępcza i milicyjna determinowały losy wszystkich bohaterów. Często wymuszająca zawężanie podejmowanych decyzji do niebezpiecznego, jedynego wyjścia.

   Autor precyzyjnie to pokazał.

Jedyne wyjście – Ryszard Ćwirlej, Wydawnictwo Muza, 2020, 512 stron, cykl z Anetą Nowak, tom 1, literatura polska.

Jedyne wyjście [Ryszard Ćwirlej]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Ciekawy wywiad z autorem.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *