Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Złodziej miecza – Peter Lerangis

21 marca 2019

Złodziej miecza – Peter Lerangis
Przełożyła Grażyna Smosna
Wydawnictwo Initium , 2012 , 174 strony
Cykl 39 Wskazówek ; Tom 3
Literatura amerykańska

Po dwóch pierwszych tomach cyklu 39 Wskazówek,

śmiało mogę powiedzieć, że odkryta przez głównych bohaterów przygody, rodzeństwo Amy i Dana, kolejna, trzecia podpowiedź w wyścigu do nagrody głównej w tym tomie, zasugerowała mi, że są nimi pierwiastki chemiczne. Chociaż rzut oka na pergamin z Tablicą Alchemiczną trochę podważa tę moją ryzykowną teorię. W pierwszym wprawdzie było żelazo, a w drugim wolfram, a w trzecim… E, nie, nie zdradzę, jaki trzeci pierwiastek odkryła trzyosobowa (licząc opiekunkę, a według Dana towarzyszkę podróży, Nellie) drużyna Cahillów. Jestem im winna dochowania tajemnicy. Zwłaszcza że przyjęta przez nich zasada – Nie ufaj nikomu – została złamana, a skutki tego można było przewidzieć z góry. A poza tym, nie dlatego narażali swoje zdrowie i życie w bardzo niebezpiecznym starciu z Yakuzą i konkurencyjnymi drużynami, próbującymi wszystkimi możliwymi sposobami wyeliminować konkurentów, bym tutaj „kawę na ławę” i „prosto z mostu” niweczyła ich trud, rozdawała podpowiedzi, wskazówki i sekrety za free i psuła zabawę spoilerami uczestnikom interaktywnej gry kontynuowanej na stronie cyklu.
Zdradzę tylko, że przygoda tym razem w Japonii i Korei Południowej, krajów do których trafili za sprawą ostatniej wskazówki, była wyczerpująca (jak zwykle!) dla bohaterów nie tylko psychicznie (komu zaufać i czy w ogóle komukolwiek?), emocjonalnie ( Ian Kabra na pewno zakochał się w Amy z wzajemnością?) i fizycznie.
A zwłaszcza to ostatnie.
Po podziemiach muzeum i kanałach w Wenecji, paryskich katakumbach i podziemiach Salzburga, nie mogło się obejść bez zejścia w głąb azjatyckiej ziemi, a dokładniej do systemu grot w okolicach Seulu.
Akcja, tempo i jeszcze raz akcja w tej części cyklu były tak zawrotne, że miałam wrażenie rozwiązywania łamigłówek w biegu. A tradycyjnie było ich trochę. Niektóre zilustrowane rysunkami, nad którymi mogłam samodzielnie pomyśleć. Przyznam się, że z różnym skutkiem. Czasami rodzeństwo mnie uprzedzało, a czasami to ja byłam pierwsza. Tak było w przypadku powiązania i poszukania punktu wspólnego między tym napisem:

A tym znakiem:

Ha! Nie było łatwo w przypadku tej jednej, a tego typu zagadek pojawiło się więcej, a wszystkie oczywiście prowadziły do następnej wskazówki.
Kolejny autor trzeciej części dorównał kroku swoim poprzednikom i utrzymał koncepcję cyklu. Jest więc wciągające współzawodnictwo, intryga nieczystej gry, niebezpieczeństwo ryzykownej przygody, ciekawe zagadki, od siebie dodał wątek romantyczny (a którego nie było w poprzednich częściach), a poza tym nauka poprzez zabawę, której się w ogóle nie zauważa. Po tej części przejrzałam w wyszukiwarce wszystko, co było można przeczytać o kolejnym, po Benie Franklinie i Amadeuszu Mozarcie, bohaterze trzeciego tomu. Nie zdradzę jednak, kogo wybrał autor z plejady najważniejszych postaci w historii Japonii. No, może tyle tylko, że postać jest fascynująca! O zgrozo, nie znałam jej, wiec też się przy okazji czegoś nowego dowiedziałam.
I kolejna zagadka, której również nie ujawnię – dokąd wybiorą się drużyny w czwartej części cyklu? Ale uchylę rąbka tajemnicy, którą odkryłam na końcu książki – kto będzie następnym autorem? A właściwie autorką, ponieważ to jej nazwisko widnieje na stronie tytułowej poprzedzającej dwa pierwsze rozdziały zapowiadające nowe przygody rodzeństwa Amy i Dana:

Kontynuacja przygody zapowiada się intrygująco.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *