Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Zguba zębiełków – Tomasz Samojlik

21 marca 2019

Zguba zębiełków – Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Kultura Gniewu , 2018 , 120 stron
Seria Krótkie Gatki ; Podseria Saga o Ryjówce , tom 4
Literatura  polska
 

   Dobrzyk został królem ryjówek!

   Dla mnie to totalne zaskoczenie, ponieważ po części pierwszej Ryjówka przeznaczenia sięgnęłam od razu po najnowszy tom czwarty. Mogłam, ponieważ każda część to skończona historia jednej przygody. W każdej Dobrzyk zdawał egzamin ze swojego przeznaczenia, stając się bohaterem ratującym przyjaciół i Dolinę Ryjówek przed niebezpieczeństwami i zagładą. Jednak mimo tych niepodważalnych faktów pozostał skromnym, wątpiącym i niewierzącym we własne możliwości stworzonkiem.

Tradycyjnie wiecznie głodnym i niepotrafiącym zjeść potencjalnej ofiary.

Gdyby nie Miłka, która go dokarmiała, autor dawno musiałby zakończyć sagę z powodu zejścia głównego bohatera do Wiecznie Zielonego Lasu. Tym razem problem głodu i konieczności robienia zapasów nie dotyczył tylko Dobrzyka. Do Doliny Ryjówek zbliżała się sroga zima, a wraz z nią mordercza mgła.

   Dolina Ryjówek znowu potrzebowała ryjówki przeznaczenia!

   Autor wykorzystał czas zimowy, by ukazać pod warstwą wielkiej przygody nie tylko świat zwierząt przygotowujący się do niego (sen zimowy, przyrost wagi, zapasy żywności, odlot ptaków, zmiana ubarwienia), ale również zagrożenia stwarzane przez człowieka. Wplótł w historię walki ryjówek o zapasy żywności na zimę problem porzucania przez człowieka psów w lesie

oraz spalania śmieci w piecach tworzących toksyczny smog. Tradycyjnie wątki te wyjaśnił w merytorycznej części informacyjnej umieszczonej na końcu książki.

Tam też czekała na mnie niespodzianka! Prezentacja kilku prac fanów sagi przedstawiających jej bohaterów. Świetnych!

   To nie koniec niespodzianek!

   Autor sprezentował swoim czytelnikom oddzielnie wydaną, dodatkową historię Opowieść z Doliny Ryjówek o tajemniczym zniknięciu świątyni Kaal-osz do obejrzenia pod powyższym linkiem.

   Mam nadzieję, i nie tylko ja, na pojawienie się kolejnych części sagi, podpowiadającej, jak zostać bohaterem ratującym świat od zagłady, którym może być każdy. Nawet najbardziej fajtłapowaty w swoim mniemaniu mały czytelnik.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Komiks

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *