Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Powróz – Tomasz Białkowski

21 marca 2019

Powróz – Tomasz Białkowski
Wydawnictwo Oficynka , 2014 , 304 strony
Seria ABC
Literatura polska

Z premedytacją, ale i z przyjemnością, po dawce literatury wyczerpującej emocjonalnie, sięgnęłam po dobrą rozrywkę. Mogłam przynajmniej tak przypuszczać po lekturze Drzewa morwowego tegoż autora, rozpoczynającego cykl z dziennikarzem Pawłem Werensem.
Nie zawiodłam się.
W tej pozycji odnalazłam akcent z tego cyklu, ale tym razem to nie Paweł Werens był głównym bohaterem. To zupełnie osobna historia, z nowymi bohaterami i treścią fabuły.
A jednak w swojej ogólności, podobna.
To nie zarzut. Wręcz przeciwnie. Raz sprawdzoną formułę powinno się powielać, a nawet musi. Otrzymałam więc mroczną przeszłość sięgającą lat tuż po wojnie, kiedy rozliczano zbrodniarzy wojennych, wieszając ich publicznie, a która ukrywana, stale wypływa w czasach współczesnych, zbierając mordercze żniwo. Poznałam główną bohaterkę Igę, która, zmagając się z osobistą traumą, zostaje przypadkowo świadkiem wydarzenia wikłającego ją wbrew jej woli w niebezpieczną sytuację. Przy okazji wymuszając na niej rolę nieformalnego detektywa. Zobaczyłam też powszechną zmowę milczenia grupy osób, które nie chciały dopuścić do ukazania niewygodnej prawdy z przeszłości. Oczywiście za wszelką cenę. Również cenę życia ludzkiego. Ale pojawił się też nowy element w tej historii. Bardzo dobrze ukazany mechanizm zależności, kontaktów i uwikłań ludzkich małomiasteczkowego środowiska, do którego trafiła Iga. Szukając kobiety-wisielca, którą przypadkowo zobaczyła w ogrodzie siostry, a która zniknęła, zanim zjawiła się policja, docierała do poszczególnych mieszkańców miasteczka, w którym nikt nic nie wie. Do zwykłej kelnerki, Ukraińców pracujących „na czarno” i elity mającej decydujący wpływ na życie pozostałych ludzi. Zarówno osobiste, ekonomiczne, jak i polityczne.
W ten sposób autor ukazał problem i jego przyczyny, z jakim borykamy się my Polacy w kolejnym pokoleniu od czasów wojny – brak rozliczeń ze wstydliwą przeszłością, w której najbardziej pokrzywdzonymi były dzieci. Win, uczynków, zdarzeń, a czasami zbrodni, które, jak liszaje, wychodzą spod tynku współczesnej elewacji. Autor, niczym dobry konserwator, odsłania w formule kryminału, kolejne warstwy chorej materii, docierając do sedna problemu.
Do nas samych.

 

Powróz [Tomasz Białkowski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 

W tym króciutkim wywiadzie autor podkreślił najważniejszą cechę swoich powieści – Mówię w swoich książkach o ludzkim losie. Dotyczy to również kryminałów.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *