Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Ojcze nasz – Papież Franciszek

21 marca 2019

Ojcze nasz: Franciszek w rozmowie z Markiem Pozzą – Papież Franciszek
Przełożyła Maria Dobosz
Wydawnictwo Znak , 2018 ,  160 stron
Literatura watykańska

   … i nie wódź nas na pokuszenie…

   Ten wers z najpopularniejszej wśród katolików modlitwy Ojcze nasz, przekazanej przez Jezusa i zapisanej w Ewangelii Św. Mateusza, narobił ostatnio medialnego szumu. Powtarzany przez miliony wiernych od czasu jego przetłumaczenia na język polski  nie wzbudzał do tej pory żadnych podejrzeń, uwag, a tym bardziej protestów. A może wzbudzał, ale któż ośmieliłby się podważyć coś, co zostało ustalone odgórnie. Wygląda na to, że nawet hierarchowie Kościoła nie mieli na tyle odwagi (nie wierzę, że nikt nie zauważył nieadekwatności i niedokładności przekładu), skoro zrobił to dopiero Papież Franciszek, mówiąc wprost – To tłumaczenie nie jest dobre. Jeśli weźmiemy ostatnie wydanie Biblii zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Włoch, czytamy w nim: „nie dopuść, byśmy ulegli pokusie” (Łk. 11, Mt 6, 13). Także Francuzi zmienili tekst tłumaczenia na: „nie pozwól mi, bym uległ pokusie”.

   Inni już zmienili, a w Polsce?

   Przysłuchując się mszom, nie zauważam tych zmian. A może będą, tylko wymaga to czasu? Na razie ukazała się ta pozycja, która całe to zamieszanie wyjaśnia. Sam Papież Franciszek interpretuje w niej modlitwę wers po wersie. Analizę ujęto w formie wywiadu, a raczej rozmowy, którą poprowadził ks. Marco Pozza dla stacji TV2000 w Domu Świętej Marty 4 sierpnia 2017 roku. Ksiądz wyjątkowy, bo o  szczególnych doświadczeniach. Jego parafią jest więzienie, a parafianami są jego więźniowie, na których losy i przemyślenia często się powoływał. Spotkanie rozpoczyna przedmowa Papieża Franciszka rozważająca pojęcie Ojca, która jest fragmentem homilii wygłoszonej w Domu Świętej Marty 20 czerwca 2013 roku i opublikowanej pod tytułem Nie możemy modlić się do Ojca, jeśli mamy wrogów w sercu. Sama rozmowa podzielona jest na tyle rozdziałów, ile wersów zawiera modlitwa. Każdy poprzedza grafika całej modlitwy z podkreślonym wersem, którego rozmowa dotyczy.

Poszczególne części rozmowy zamykają fragmenty rozważań wygłoszonych przez Papieża Franciszka przed modlitwą Anioł Pański lub podczas audiencji generalnych w latach 2014-2017. Każdy tematycznie adekwatny do analizowanego wersu. Rozmowy z dociekaniami interpretacyjnymi ilustrowane są również licznymi przykładami z osobistych doświadczeń obu rozmówców. Zarówno tych z pracy kapłańskiej, jak i tych z własnego życia z częstymi odniesieniami do własnych emocji. To dodatkowy walor publikacji, w której można poznać wiele ciekawych historii z dzieciństwa i młodości Papieża Franciszka oraz uczucia, które towarzyszą mu podczas odmawiania Ojcze nasz. Całość w przystępny i jasny sposób przybliża trudne zagadnienia teologiczne, nadając modlitwie głębi poprzez konteksty i sens wypowiadanych wersów, które w pędzie życia spłyciły się do obowiązku, a w konsekwencji do bezmyślnego odmawiania. Idealny prezent dla dziecka z okazji Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

   Pozycja obowiązkowa dla każdego katolika.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

   Książkę wybrałam spośród nowości księgarni Tania Książka.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Fakty reportaż wywiad

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *