Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Jak zapomnieć eksa – Rebecca Beltrán , Adrià Fruitós

21 marca 2019

Jak zapomnieć eksa: zeszyt ćwiczeń naprawdę skutecznych ćwiczeń – Rebecca Beltrán , ilustracje Adrià Fruitós
Przełożyła Maria Borzobohata-Sawicka
Wydawnictwo Między Słowami , 2016 , 144 strony
Literatura hiszpańska

Najlepsze na odkochanie się jest czytanie książek!
To nie mój wniosek. Takiej rady udzielił nieszczęśliwie zakochanemu czytelnikowi Janusz Leon Wiśniewski w jednym z wywiadów udzielonych po spektakularnym sukcesie swojej powieści o miłości S@motność w sieci. Podkreślam – czytanie. Autorka tej książki, a właściwie zeszytu, jak ujmuje to podtytuł, podsuwa inną radę – zdiagnozuj, co tobie dolega, zobacz to w innym świetle i zapomnij. Nie czytaj, a działaj! Forma książki w postaci zeszytu ćwiczeń ma tobie w tym pomóc.
I podsuwa mnóstwo zadań praktycznych.
Jedne mają pokazać cierpiącą kobietę na miłość do eksa w jej kontekście. Mają temu służyć testy określające na przykład typ byłej czy ustalanie punktu na rollercoasterze odzwierciedlającego obecne położenie lub stan psychiczny zakochanej.

Inne mają zdeprecjonować eksa – obrzydzić, zohydzić, zbrutalizować, wyśmiać, umniejszyć jego zalety i zasługi, wyrzucić z serca i umysłu, a nawet „zabić”!

Tych ćwiczeń jest najwięcej. Można podczas ich wykonywania ciąć, naklejać, bazgrać, pisać i wydzierać kartki. Tak, jak się chce, lubi i bez jakichkolwiek ograniczeń. Papier cierpliwy jest. Bardziej niż przyjaciółka. Nie znudzi mu się, nie oceni, nie puści w eter (chyba, że ktoś znajdzie zeszyt!), wszystko przyjmie i wytrzyma. Można do tego poprawiania sobie nastroju zaprosić przyjaciół, by wypełnili strony swoimi radami.

W procesie zapominania pomóc mają również ćwiczenia wyszukujące i wskazujące pozytywne strony rozpadu związku i pozostania singielką wolną od niepożądanej miłości. Bilanse, zestawienia, plusy i zalety trzeba znaleźć samej często na drodze zabawy, na przykład wyszukiwania różnic.

A kiedy z eksa pozostanie kropka na horyzoncie umysłu, należy ją przesłonić własnymi marzeniami i planami,

często przy tym relaksując się.

Czas procesu zapominania o eksie jest bardzo indywidualny, ale z jedną, wspólną zasadą – nie wolno śpieszyć się. Testem na skuteczność terapii jest poczucie humoru i częstotliwość uśmiechu na twarzy podczas wykonywania ćwiczeń. W nagrodę można otrzymać Dyplom wyższej szkoły cynizmu imienia połatanych serc.

Autorka postarała się pomóc zakochanym kobietom, wykorzystując formułę Zniszcz ten dziennik (i jej podobnych), która na rynku wydawniczym robiła ogromną furorę wśród nastolatków. To do nich były skierowane pierwsze tego typu publikacje, mające na celu pobudzić kreatywność. Ta publikacja skierowana jest do kobiet zakochanych w byłych partnerach, która wykorzystuje znane zasady i formy pracy w psychoterapii – deprecjacja, identyfikacja, racjonalizacja, przeniesienie, wizualizacja czy werbalizacja emocji i myśli. Ta ostatnia tutaj w formie tekstu lub rysunku.
Czy skuteczne?
Autorka zapewnia, że tak. Ja, przyznaję, że nie wiem, poza jednym – na pewno nie zaszkodzą. Już samo wykonywanie ćwiczeń pozwala na odwrócenie uwagi od zafiksowania na punkcie eksa. Przy okazji wyzwalają kreatywność. Najcenniejsze w nich jest jednak to, że pomagają zakochanej w samodzielnym dochodzeniu do niepopularnych, ale koniecznych wniosków i faktów odzierających rzeczywistość z fałszywych wyobrażeń i życzeniowego nastawienia.
Smutna wiadomość jest taka, że jeśli ten poradnik i przewodnik w jednym nie pomoże, to autorzy zalecają cofnięcie się do pierwszej strony i powtórzenie ćwiczeń od nowa. Ja zalecałabym raczej poszukanie pomocy u psychoterapeuty, a zeszytu ćwiczeń potraktowanie jako czynnika wspomagającego terapię.

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Poradnik

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *