Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Dam ci to wszystko – Dolores Redondo

21 marca 2019

Dam ci to wszystko – Dolores Redondo
Przełożyła Barbara Bardadyn
Wydawnictwo Kobiece , 2018 ,  618 stron
Literatura  hiszpańska

   Przepadłam wśród winnic!

   W nieśpiesznej naturze dojrzewających gron w hiszpańskich winnicach tarasowych, wśród których duszny zapach winorośli i ziemnego granitu mieszał się z aromatem ziół. Wśród rozkwitających plantacji gardenii. W powietrzu przesiąkniętym aromatem cytrynowych i pomarańczowych drzewek ciężkich od dojrzewających owoców. Ta ciepła atmosfera pejzaży nagrzanych słońcem przypominała mi powieść obyczajową Iwony Słabuszewskiej-Krauze Portugalka. Mogłabym powiedzieć, że zakochałam się w pazo As Grileiras położonym wśród tego dobra i piękna natury, gdyby nie fakt, że mury tej siedziby arystokratycznego rodu Muñiz de Dávila kryły przerażającą tajemnicę rodzinną.

   Niejedną!

   Pierwsza, która zapoczątkowała lawinę następnych, ujawniła się w dramatycznych okolicznościach już na początku powieści. Zaistniała na terenach Galicji położonych kilkaset kilometrów, w Madrycie przybrała twarz pięknej sierżantki Gwardii Cywilnej wypowiadającej słowa, które całkowicie zmieniły dotychczasowe, spokojne życie pisarza Manuela – Chodzi o pańskiego męża (…) dzisiaj w nocy pan Álvaro Muñiz de Dávila miał poważny wypadek samochodowy. Kiedy przyjechała karetka, już nie żył. Początkowo myślałam, że przesłyszałam się. Potem, że to błąd logiczny albo w druku. Ale nie! Napisano tę wypowiedź prawidłowo. Manuel miał męża Álvara i sam był jego mężem.

   To męski świat z kobietami na jego obrzeżach.

   Manuel przyjeżdżając do Galicji na pogrzeb ukochanego, wszedł w rodzinę patriarchalną, o której istnieniu nie wiedział. Silną, dla której honor był ponad wszystkim.Nawet ponad szczęściem własnych dzieci. To dlatego Álvaro, którego homoseksualizm nie był przez krewnych akceptowany, ukrywał ją przed Manuelem. Zataił drugie, rodzinne życie na prowincji, jako markiza. Myślał, że chroni w ten sposób Manuela. Nie przewidział jednak swojej śmierci i tego, że Manuel, jako jedyny jego spadkobierca, będzie musiał stawić czoła tradycji i zasadom rządzących rodem. Nie przypuszczał, że jego ukochany będzie musiał rozwikłać zagadkę nie tylko jego tajemniczej śmierci, ale i tych mających miejsce w przeszłości. Nie przeczuwał, że będzie musiał podjąć prywatne śledztwo wraz z miejscowym policjantem Nogueirą i księdzem Lucasem. Nie podejrzewał, że w ten sposób rozpęta piekło w rodzinie obnażające jej podwójną moralność charakterystyczną dla miejscowej arystokracji. Nie bez powodu autorka na początku książki umieściła poniższe motto zaczerpnięte z kryminału Agathy Christie.

Autorka stworzyła obraz bezwzględnej i brutalnej siły tradycji posuwającej się do akceptowanych i zatajanych morderstw, gwałtów, uzależnień, przestępstw, a nawet pedofilii.

   To również męski portret psychologiczny bohaterów.

   Silnych i słabych. Bogatych i biednych. Hetero i homoseksualnych. Różnych pod każdym względem. Jednakowych w przeżywaniu bólu z powodów wymagających od nich heroizmu wobec podwójnej moralności życia. Każdy z nich na swój sposób radził sobie z własnym. W każdym z nich tkwił zniewalający cierń tajemnicy niepozwalającej cieszyć się w pełni życiem. Manuel nazwał go smokiem, mówiąc – śpi na dnie naszego serca, a szukanie sprawiedliwości domaga się jakiejś rekompensaty, której nie można znaleźć, ponieważ potwór będzie żył wiecznie w koszmarach, jakie ciągniemy za sobą z przeszłości, i zniknie dopiero wtedy, gdy ostatni złożymy się w ofierze poprzez spalenie. Manuel uwolnił wiele smoków, wydłubał wiele cierni, czyniąc tę opowieść nieprzewidywalną i zaskakującą swoimi kolejno ujawnianymi tajemnicami i sekretami, zmieniającymi kierunek akcji i obraz ostatecznej prawdy.

   Bolesnej, ale i oczyszczającej.

   I taki też był ten kryminał. Niósł piękno natury przyrody i brzydotę natury człowieka. Spokój krajobrazów i piekło ludzkiej psychiki. Spiżową tradycję regionu i człowieczy ból konsekwencji przestrzegania jej zasad. Smak czerwonego wina koloru krwi.

   Heroiczną postawę nielicznych mężczyzn, by przetrwać w rodzie.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Książkę wybrałam spośród bestsellerów księgarni Tania Książka.

Dam ci to wszystko [Dolores Redondo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *