Asertywność – sztuka umiejętnej stanowczości – Mary Hartley
Przełożyła Aleksandra Wejchert-Spodenkiewicz
Wydawnictwo Feeria , 2007 , 186 stron
Seria Psychologia i Dusza
Literatura angielska
Asertywność po raz drugi!
Niedawno czytane przeze mnie opracowanie Gael Lindenfield Asertywność czyli jak być otwartym skutecznym i naturalnym zdecydowanie odpowiadało moim potrzebom. To z kolei opracowanie jej rodaczki, specjalistki od komunikacji (i nie tylko!), również, ale w innym zakresie. Dlatego nie postawię jednego ponad drugim. Pierwsze przedstawiło podstawową wiedzę, a drugie idealnie ją uzupełniło. W części teoretycznej poszerzyło rodzaje postaw (bierna, agresywna, asertywna) o postawę manipulacyjną oraz obaliło narosłe mity wokół asertywności. W części praktycznej dostarczyło jeszcze więcej dodatkowych ćwiczeń. Wprowadziło nowe przykłady kształtowania zachowań za pomocą znanych już technik, ale bardziej je uszczegółowiło i rozpisało na poszczególne role w scenkach sytuacyjnych. Pojawiły się też nowe elementy ułatwiające pracę nad sobą, jak uwielbiane przeze mnie testy badające i diagnozujące własne reakcje, cechy i zachowania na każdym etapie pracy z poradnikiem oraz techniki relaksacyjne ułatwiające fizyczne i psychiczne przygotowanie do praktykowania poznanej wiedzy.
Uczenie się asertywności jest stresujące!
Zwłaszcza na początku drogi ku wyzwalaniu siebie z gorsetu niepewności i lęku. Potem staje się nawykiem i stylem zachowania. Autorka nie zapomniała wymienić zalet postawy asertywnej, by zmotywować do poniesienia początkowych kosztów zmiany w postępowaniu. Ale to, co najbardziej spodobało mi się w tej publikacji, to tematyka ostatniego rozdziału o radzeniu sobie z ludźmi trudnymi, przejawiającymi postawę bierną, agresywną lub manipulacyjną. To cenna wiedza, bo z doświadczenia wiem, że spotkanie osoby asertywnej lub „dorosłej” według analizy transakcyjnej, to rzadkość. W tym zakresie rozdział ten bardzo dobrze poszerza i uzupełnia inna znana mi publikacja – Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi Gill Hasson. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką należy według autorki zapamiętać z przekazanej przez nią wiedzy, to świadomość, co można, a czego nie można dokonać. Ujęła to w tych dwóch zdaniach:
A wszystko po to, by chronić siebie i swoje prawa przed agresją, manipulacją i równie krzywdzącą biernością ze strony innych ludzi, szanując ich.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Poradnik
Tagi: psychologia
Dodaj komentarz