Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Groch z kapustą i inne historie – Gerald Durrell

2 marca 2025

Mógłbyś dać tytuł Groch z kapustą.

   Tę propozycję autor usłyszał od brata Larry’ego, gdy podzielił się z nim myślą o mnóstwie ciekawego, ale niewykorzystanego tekstu, który nie pasował do uprzednio wydanych książek. Bo jak połączyć miejsce akcji w Europie i Afryce? Jaki punkt styczny można znaleźć między pierwszym zauroczeniem a pobytem w klinice specjalizującej się w leczeniu zaburzeń nerwowych. Jak zestawić doświadczenia z dzieciństwa z tymi z dorosłości? A pierwszą pracę nastolatka z podróżami po świecie?

   A jednak!                 

   Autor zebrał swoje wspomnienia z wielu lat, tworząc z nich pięć osobnych opowiadań. Każdemu nadał kierunek rozwoju akcji z suspensem. Zaciekawił na początku niepewnym efektem zdarzeń ujawnionym dopiero na końcu historii, nadając mu formę anegdoty. Za każdym razem kończył sceną rozładowującą napięcie i myślą wartą rozważenia.

   Gęsto nasączając je humorem wywołującym uśmiech!

   To pełne ciepła, dyplomacji w kontaktach z ludźmi i wyrozumiałości dla otaczających go osób historie przepuszczone przez pryzmat swoistego poczucia radości życia. Wydawałoby się, że autor miał sielankowy los, a przygoda nieustannie nawoływała go z każdej strony. Jednak było jedno opowiadanie napisane w stylu żartobliwym, które uchyliło rąbka tajemnicy skrywającej prawdę. Pobyt w klinice dla, dyplomatycznie rzecz ujmując, przepracowanych i z nadmiarem trosk, nie pozostawiał złudzeń, że autora też dopadło wypalenie psychiczne.  

   Jednak mimo to, wszystkie jego opowiadania pozostawały optymistyczne.  

   To ta cecha połączyła je w jeden, uniwersalny zbiór historii, w których najważniejsze nie były miejsce, czas, osoby, zdarzenia, ale radość życia w każdej okoliczności. Ten niezwykły dar patrzenia na życie od jego jasnej strony, utrwalony w opowieści może przynieść ulgę i wytchnienie tym, którzy patrzą na życie od strony ciemnej. Dostarczą przyjemności podróży w czasie i przestrzeni, wywołają uśmiech na twarzy, podpowiedzą, jak dostrzec pozytywy w problemie, zapewnią o przemijalności kłopotów, a przede wszystkim pozostawią uczucie ciepła w duszy.

   Proza terapeutyczna, odprężająca i relaksacyjna.

Groch z kapustą i inne historie – Gerald Durrell, przełożyła Ewa Horodyska, Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2025, 192 strony, literatura angielska.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Wspomnienia powieść autobiograficzna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *