Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Fałszywe intencje – Mike Omer

20 grudnia 2023

Najgroźniejsze wilki to te w ludzkiej skórze.

   Ta myśl umieszczona na okładce tytułowej, oddająca treść tego thrillera, brzmiała jak slogan. Zapewniam, że tym razem nim nie był. Wręcz przeciwnie, ukazał w całej swojej grozie, do czego zdolny jest przeciętny człowiek z na pozór nieszkodliwym światopoglądem, jakim jest wiara w teorie spiskowe.

   Ich ofiarą padła Sam.

   Piętnastoletnia córka głównej bohaterki Abby Mullen. Tutaj w potrójnej roli – matki dwojga dzieci, porucznika nowojorskiej policji i siedmioletniej dziewczynki wychowywanej w sekcie Wilkoksa. To ostatnie miało duże znaczenie w negocjacjach z Obserwatorami, którzy w obronie dzieci rzekomo handlowanymi na terenie szkoły i w celu zdemaskowania sitwy Kręgu, wzięli zakładników.

   W tym Sam.

   Abby była najlepszą negocjatorką w policji, więc podjęła się prowadzenia rozmów z porywaczami. Jednak powiązania i trauma z dzieciństwa wykluczyły ją z tego zadania. Od tego momentu próby odzyskania kontroli nad przebiegiem akcji, wprowadziły napięcie oraz przyśpieszyły dynamikę fabuły. Emocje potęgowało również wprowadzenie przez autorkę dwóch różnych dramatycznych historii – z przeszłości Abby, jako ofiary sekty, nałożoną na rozgrywającą się w teraźniejszości. Takie zagęszczenie wydarzeń i bohaterów oraz powiązania rodzinne mnożyły skrajne emocje.

   Jednocześnie warstwa przekazu o teoriach spiskowych zaciekawiała tematem.

   Dochodzenie Abby jako negocjatorki, a potem wspierającej działania nie zawsze zgodne z prawem, tłumaczyło ich przyczynę, mechanizmy i skutki, pokazując problem z trzech stron – manipulatora, ofiary i negocjatora przybliżającego techniki rozmów. Autor poruszył również problem bliźniaczy – metody manipulacji sekty oraz ludzką podatność na nie. Delikatnie zasugerował, że skłonność do wiary w teorie spiskowe jest powiązana z obecnością w mediach społecznościowych.

   To czyniło z tej historii sygnał alarmujący.

   Autor podał dane statystyczne wyznawców teorii spiskowych – w samych tylko Stanach Zjednoczonych  jest ich ponad milion. Należą do nich wszyscy jak leci, i znudzeni dwudziestolatkowie, i osiemdziesięcioletnie babcie, ale również uzbrojeni ekstremiści po wyrokach.

   Skutek zignorowania tego może dosięgnąć każdego z nas.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Fałszywe intencje – Mike Omer, przełożył Robert Ginalski, Wydawnictwo Świat Książki, 2023, cykl Tajemnice Abby Mullen, tom 2, 496 stron, literatura amerykańska.

Zwiastun pierwszej części otwierającej cykl „Tajemnice Abby Mullen”.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *