Nie ma prawa żyć; że trzeba wymierzyć jej sprawiedliwość, a zemsta to nic złego. Zgadza się. Zemsta jest nagrodą.
Tak myślał i do tego dążył sprawca paniki, jaka ogarnęła Lookę Wood. Nikt nie znał jej nazwiska, chociaż była królową erotyków w Polsce. Jej bestsellerowe książki sprzedawały się na pniu, wygrywając wszelkie rankingi, mimo że nigdy nie pojawiła się publicznie. Jej instagramowy profil prowadziła dublerka, o czym nikt nie wiedział. Miała swoje mroczne powody, które ktoś wykopał z niepamięci. Tak dobrze działający układ funkcjonowałby nadal, gdyby nie wspomniany wcześniej stalker dublerki. Pisarka, chcąc uniknąć zdemaskowania i upublicznienia jej nazwiska przez policję, zgłosiła problem Annie Kier. Detektywce, która po rozwiązaniu sprawy w pierwszej części kryminalnego cyklu Król, razem z hakerką Wandą stworzyła świetnie uzupełniający się duet i wspólną firmę detektywistyczną. Obie były przekonane, że zlecona sprawa to prawdopodobnie będą to najszybciej zarobione pieniądze w ich agencji, która, choć jeszcze nie doczekała się nazwy, to miała pierwsze sukcesy.
Bardzo się pomyliły!
Autorka, otwierając niebezpieczne i skomplikowane dochodzenie w zupełnie nowej sprawie w drugiej części cyklu, kontynuowała również wątek osobisty. Tym razem obu głównych bohaterek – Anny i Wandy. Ta rozbudowana część obyczajowa dotycząca ich prywatnego życia, przeplatana z wątkiem kryminalnym pracy zawodowej, nie tylko zagęszczała ciężką i intensywną w emocje atmosferę dochodzenia, ale przede wszystkim ukazywała obie kobiety z dwóch stron osobowości. Silnych i skutecznych, gdy chodziło o formalne zlecenie oraz słabych, gdy problemy zaczynały dotyczyć ich spraw osobistych i rodzinnych.
Bardzo łatwo można było się z nimi utożsamić.
Ich wielowymiarowość z przeżywanym pełnym spektrum uczuć od lęku po odwagę i wahań pomiędzy nimi, pozwalała na pokazanie sposobów radzenia sobie z problemami, pokonywania przeszkód czy dokonywania bolesnych, ale koniecznych wyborów, by zmienić dotychczasowe, krzywdzące je życie. Zwłaszcza uwikłane i uzależnione od drugiej, toksycznej osoby. Rozwiązywanie spraw innych było równie trudne, a może nawet trudniejsze, niż własnych, osobistych, które wymagały większej odwagi w podejmowaniu decyzji, niż śledztwo w niebezpiecznych sprawach kryminalnych.
Dla mnie bohaterki dnia codziennego!
Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.
As – Dagmara Andryka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2022, 376 stron, cykl Anna Maria Kier, tom 2, literatura polska.
Zwiastun książki.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Kryminał sensacja thriller
Dodaj komentarz