Tarapaty – Marta Karwowska , Katarzyna Rygiel
Ilustrowała Marta Ruszkowska
Wydawnictwo Agora , 2017 , 312 stron
Literatura polska
Mapa!!!
Zobaczyłam ją na wyklejce zaraz po odchyleniu okładki. Natychmiast obudziła we mnie dziecko z żądzą przygody. Wiedziałam, że będzie, kiedy bliżej przyjrzałam się szczegółom planu. Zapowiadała ją stara jabłoń, kryjówka szefa, wyjście z tunelu, a przede wszystkim stara rudera z dziurą w murze.
Z niecierpliwością zaczęłam czytać, by dowiedzieć się, co łączyło te tajemnicze miejsca, rozrzucone po warszawskim osiedlu. A przede wszystkim, kto będzie podążał ich tropem? Okazała się nimi dwójka jedenastolatków z psem, który miał nos bardzo czuły na przygodę.
Świetne zgrane trio stale wpadające w tarapaty.
Julka, która przez przypadek i zaniedbanie rodziców trafiła do zdziwaczałej ciotki, żyjącej w mieszkaniu pełnym książek i planów architektonicznych.
Olek mieszkający w tej samej kamienicy, który mógłby nazywać się Pan Kłopot. I zabawny pies Pulpet wierny swemu panu na dobre i na złe. Dzieciaki od razu zauważyły niezwykły ruch wokół rudery, która, jak na niezamieszkany dom, miała sporo podejrzanych odwiedzających. Zwłaszcza w porze wieczorno-nocnej.
Na dodatek ciotka Julki została okradziona z wszystkich planów, które dla niej stanowiły bezcenną, rodzinną pamiątkę. Dla złodzieja – trop do odnalezienia skarbu zaznaczonego na jednej z map tajemniczymi inicjałami. Chęć zadośćuczynienia ciotce za wyrządzoną stratę, do której przyczyniła się dziewczynka, ciekawość Olka nieprzepuszczającego żadnej okazji do działania i niesforność Pulpeta, zaprowadziła całą trójkę, dosłownie i w przenośni, w głąb Przygody. Bogato ilustrowanej rysunkami.
A za nimi – ja!
Czwarta, niewidzialna towarzyszka zafascynowana obfitością zaskakujących wydarzeń, niespodziewanych zdarzeń, tajemniczych okoliczności, trudnych sytuacji, małych kłopotów rodzących duże problemy, mnożone i komplikowane przez dzieciaki z psem w zawrotnej prędkości. Był wątek sensacyjny oparty na faktach z historii Warszawy z Pablem Picassem i jego Syrenkami w roli głównej.
Był wątek psychologiczny odkrywający wewnętrzny świat jedenastolatki ponoszącej konsekwencje decyzji dorosłych, w którym dziewczynka powoli odbudowuje zaufanie do najbliższych oraz uczy się trudnej sztuki przyjaźni z rówieśnikami i odpowiedzialności za własne postępowanie. Był wątek dydaktyczny uczący nie tylko dziejów miejsca zamieszkania poprzez mało znane fakty, ale i nieograniczonej możliwości odkrywania ich w każdym miejscu – za rogiem, na osiedlu, w następnej ulicy czy w niepozornie wyglądającej ruinie. Były też ważne drobiazgi wychowawcze, które sprytnie wplecione w fabułę, uczyły pożądanych postaw moralnych, a nawet prozdrowotnych.
Powieść wyczerpuje w pełni bardzo dobrze przemyślaną i poprowadzoną fabułę współczesnej powieści przygodowej dla starszych dzieci w formule tak dobrze znanej mi z lat 70. i 80. XX wieku. Jest w niej tajemnica, jest humor, jest przyjaźń.
Jest ZABAWA!
Od 15 września można obejrzeć film powstały na bazie powieści.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Dla dzieci
Tagi: książki w 2017
Dodaj komentarz