Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Patka i Pepe – Aga Szczepańska

21 marca 2019

Patka i Pepe: pierwsza zagadka – Aga Szczepańska , ilustracje Marsija
Wydawnictwo Studio Moema , 2013 , 128 stron
Cykl z Patką i Pepem ; część 1
Literatura polska

Ośmioletni Piotrek, zwany przez najbliższych Pepe, nie widział niczego atrakcyjnego w rodzinnym wyjeździe w góry, a dokładnie na narty do Karpacza. Był pewien, że zapowiadały się nudy. Okropne, niewyobrażalne nudy. Co on tam będzie robił po nartach? – zastanawiał się całą podróż.
Tego problemu nie miała jego rówieśniczka Patrycja, zwana w rodzinie Patką. Wręcz nie mogła doczekać się celu podróży – ośrodka wczasowego w Karpaczu, w którym jej rodzice zarezerwowali pokój. Całą drogę dopytywała się niecierpliwie, niczym osiołek, przyjaciel Shreka – Daleko jeszcze? Ale to nie znaczy, że się nudziła. O nie! Zdążyła sprawdzić, czy posiada magiczną moc sprowadzającą trochę więcej śniegu do Karpacza (o dziwo, miała!), porównać ośrodek wczasowy do domu prosto z horroru, bo akurat zgasło w nim światło, a w recepcjoniście zobaczyć mutanta, potwora i dziwadło.

 

Wszędzie widziała sekrety, dziwy, tajemnicze sprawy, podejrzanych ludzi, drzwi, których nie wolno było otwierać i korytarze, do których wstęp wczasowiczom, a zwłaszcza dzieciom, był surowo zabroniony. A już to, co robili pracownicy ośrodka, kryło na pewno wielką sensację, zwłaszcza że ich podsłuchane rozmowy zawierały przerażające słowa, budzące dreszcz emocji.
Wszędzie wokół pachniało przygodą!
Patce brakowało tylko wspólnika do jej przeżywania i wtedy poznała Pepa. Razem postanowili pomóc w rozwiązaniu afery niczego nieświadomemu kierownikowi ośrodka, że za jego plecami dzieją się niebywałe i niecodzienne sprawy.
Autorka ze zwykłego życia pracowników i wypoczywających wczasowiczów w ośrodku wczasowym zbudowała intrygującą zagadkę, jak głosi podtytuł, wykorzystując naturalną ciekawość dziecka, jego skłonność do nadinterpretacji i swobodnych dopowiedzeń, a nawet konfabulacji oraz głód dziania się wraz z potrzebą uczestniczenia w nim. W efekcie z banalnego ośrodka wczasowego stworzyła miejsce tajemnicze, kryjące sekrety, ciemne zakamarki, niewyjaśnione afery i sensacje z postaciami, którym Patka nadawała własne, charakteryzujące je pseudonimy. Do tego wykreowała bohaterów, znacząco różniących się osobowością (Patka żywiołowa i spontaniczna, a Pepe zrównoważony i metodyczny), tworzących idealny, uzupełniający się tandem, w pełni sprawdzający się w działaniu i myśleniu.

 

Przed taką parą kreatywnych dzieciaków, nie było nieciekawych miejsc, przeciętnych ludzi i zwykłych spraw.
Wszystko było jedną, wielką, czekającą na nich tajemnicą do odkrycia!
A całość tekstu wiernie ilustrowana, by podnieść poziom niesamowitości.

 

To bardzo dobra pozycja dla tych dzieci, które tak, jak Pepe, z góry zakładają, że wyjazd rodzinny na wczasy, to same nudy. W intrygujący sposób sugeruje, że tak naprawdę przygoda jest wszędzie, w każdym miejscu, za każdym zakrętem i drzwiami. Wystarczy odrobina wyobraźni, którą ta książka porusza, by ją dostrzec, wypatrzyć i nie pozwolić umknąć.
A rodzicom pozostaje tylko wzmóc czujność!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Swoje wrażenia spisałam dla portalu Zbrodnia w Bibliotece.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla dzieci

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *