Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Klub Samobójców – Rachel Heng

21 marca 2019

Klub Samobójców – Rachel Heng
Przełożył Ryszard Oślizło
Wydawnictwo Kobiece , 2019 , 404 strony
Literatura amerykańska


   Lea żyła  w świecie, który troszczył się o jej długowieczność.

   Miała sto lat i ani jednej zmarszczki na ciele jędrnym dzięki DiamentowejSkórzeTM wytrzymałej na uderzenia samochodu i upadek nawet z osiemdziesiątego piętra, zrastającej się w kilka sekund po zranieniu. InteligentnejKrwiTM krzepnącej w niespełna milisekundzie. TwardymMięśniomTM i innym ReparantomTM wzbogaconym o antyoksydanty i środki antystresowe. Diecie opartej na proteinowych nutridrinkach i tlenowych szotach, wykluczającej tradycyjne jedzenie z konserwantami, składnikami kancerogennymi skracającymi telomery. Żyła w społeczeństwie kultywującym nieśmiertelność w myśl idei – zdrowy duch, zdrowe ciało. Ustawa o świętości życia oraz dyrektywy zmniejszające stres i jego oksydacyjne działanie, wyznaczające dietę, sesje rewitalizacyjne, ćwiczenia, długość snu, ilość godzin pracy, a nawet rodzaj dopuszczalnej do odbioru muzyki, filmu i sztuki, gwarantowały wyłapywanie ze społeczeństwa jednostek popełniających świętokradztwo.

   Zamach na życie.

   Swoje lub innych. Lea przez nieostrożność wpadła pod samochód, narażając się na podejrzenie o próbę samobójczą. Skierowana do Grupy Wsparcia uzależnionych od myśli o śmierci, poznaje w niej Anję. Przywódczynię Klubu Samobójców skupiającego ludzi przeciwstawiających się dystopijnemu światu, w którym musieli żyć. Według nich nie gwarantował długowieczności każdemu, a nieśmiertelność tylko wybranym. Zamykał w pułapce  wiecznego życia w nieruchomym, zdegenerowanym, ale mechanicznie funkcjonującym organizmie. Dokładnie w takiej sytuacji znalazła się matka Anji, a czekała ojca Lei.

   Obie musiały podjąć trudne decyzje.

   Anja – czy zabić matkę? Lea – czy pozwolić ojcu na samobójstwo? W społeczeństwie monitorowym przez system, inwigilowanym przez Obserwatorów i donosów ze strony najbliższych w imię znalezienia się na Liście Nieśmiertelnych, ich wybory i działania nie były łatwe.

   Były piekielnie trudne.

   Autorka stworzyła świat, o którym współcześni ludzie marzą i robią wiele, by pozostać jak najdłużej młodym. Pokazała jego pociągające strony pozytywne , ale również koszmarne strony negatywne. Zmusiła do zastanowienia się nad istotą śmierci, jej sensem, wartością, podkreślając jej niezbędność jako elementu dopełniającego życie.

   Jego najlepszym wynalazkiem.

   Wartością, która poprzez swoją nieuchronność zmusza do mądrego wybierania celu w życiu, który nadaje jemu sens. I na pewno nie jest nim kult młodości.

Zapewniam, że pochopna i nieprzemyślana odpowiedź na pytanie umieszczone na okładce tej książki przed jej przeczytaniem, będzie zupełnie inna po jej przeczytaniu.

   Ale to nie koniec rozważań, które podsuwa autorka. Bo jeśli odpowiedź brzmi – nie, to co z uporczywym leczeniem? Co z chorobami terminalnymi? Co z głębokimi upośledzeniami płodów? Co z prawem do rezygnacji z życia, gdy umysł jest uwięziony w nieruchomym ciele? Czy powody członków Klubu Samobójców nie przypominają tych podnoszonych przez zwolenników eutanazji? – Niektórzy chcieli uniknąć samej możliwości ugrzęźnięcia w pułapce bycia nieśmiertelnym, inni po prostu czuli, że mają już dość, i woleli sami zdecydować o swoim końcu. Jeszcze inni pragnęli coś zamanifestować. Mieli poczucie, że walczą dla idei, w imię fundamentalnego prawa każdego człowieka. Powoli, ze strony na stronę opowieści, odkrywałam podobieństwo dystopii  do mojego świata współczesnego i, chcąc czy nie, musiałam opowiedzieć się po jednej ze stron: tradycyjne posiłki czy Nutripaki, jazz czy muzak, kochający życie czy świętokradcy?

   Świętość życia czy świętokradztwo?

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Książkę wybrałam spośród nowości księgarni Tania Książka.

Klub Samobójców [Rachel Heng]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Autorka o swojej powieści, która wywołała międzynarodową dyskusję o manii doskonałości i problemach związanych z kultem zdrowego odżywiania – jak przeczytałam na okładkowym skrzydełku.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Fantastyka

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *