Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Fałszywa nuta – Gordon Korman

21 marca 2019

Fałszywa nuta – Gordon Korman
Przełożyła Grażyna Smosna
Wydawnictwo Initium , 2012 , 191 stron
Cykl 39 Wskazówek ; Tom 2
Literatura amerykańska

W jednej chwili jesteś sierotą, a w drugiej dowiadujesz się, że należysz do najpotężniejszego rodu w dziejach ludzkości. – ta myśl nie dawała głównej bohaterce, czternastoletniej Amy, spokoju. Spadło to na nią i jej młodszego brata Dana jakiś czas temu i mimo że upłynęło sporo dni od tych wydarzeń opisanych w pierwszej części cyklu, to nadal miała żal do ukochanej, ale nieżyjącej niestety babci Grace, że nie wtajemniczyła jej w historię rodziny, nie uprzedziła za życia, podstępem wymuszając udział w poszukiwaniu trzydziestu dziewięciu wskazówek rozrzuconych po całym świecie, będących kluczem do sekretu długowiecznej potęgi Cahillów i ostatecznie zwycięstwa w wyścigu do niego. Pozornie byli na straconej pozycji, bez szans na wygraną, bo nie mieli pieniędzy, którymi dysponowali inni, możni członkowie rodziny. Nie posiadali koneksji ani wpływów otwierających im drzwi do trudno dostępnych miejsc. Niepełnoletność utrudniała im poruszanie się po świecie, a na dodatek ścigała ich opieka społeczna stanu Massachusetts.
Ale, ale!
Posiadali siebie i przyjaźń trudną, lecz wierną i lojalną. Oprócz tego nianię Nellie, żądną przygody tak, jak oni, niezastąpioną w trudnych momentach i tam, gdzie wymagana była obecność osoby dorosłej oraz w sumie trzy inteligentne głowy, dla których nie było przeszkody nie do pokonania, zagadki do rozwiązania i tajemnicy nie do odkrycia. Tym razem ich przewodnikiem do następnej wskazówki był kolejny wielki z rodu Cahillów, sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Podążając śladami jego życia i jednego, tajemniczego utworu muzycznego napisanego tuż przed śmiercią kompozytora (stąd muzyczny tytuł tej części) trafili do dwóch kolejnych miast skrywających w swoich podziemiach (były znowu katakumby i podziemne labirynty!) kolejne podpowiedzi do następnej wskazówki wyznaczającej kierunek dalszych poszukiwań. Nie zdradzę, które miasta tym razem odwiedziłam razem z odważnym rodzeństwem i nie wypowiem kolejnego odnalezionego słowa pięknie komponującego się ze zdobytą wskazówką z pierwszej części, ale uchylę rąbka tajemnicy, że robi się coraz ciekawiej i wbrew pozorom coraz bardziej tajemniczo, a całość zaczyna nabierać konkretnego kształtu rzeczy (a może myśli, idei, przedmiotu?) poszukiwanej.
Trochę obawiałam się, czy inny autor kontynuujący cykl zapoczątkowany przez Ricka Riordana, podoła wyznaczonemu poziomowi, wysoko postawionemu przez poprzednika, ale niepotrzebnie.
W pełni mu się to udało!
Właściwie nie odczułam zmiany pisarza i stylu tworzenia fabuły i formy. Było tylko mniej łamigłówek i ilustracji do nich niż w pierwszej części. Autor skupił się przede wszystkim na bezwzględnej rywalizacji i pościgu pełnym zaskoczeń, niebezpieczeństw, zagrożeń, wykorzystując do tego naturalne warunki topograficzne odwiedzanych miast, a moje zaangażowanie w przygodę rozpoczęło się zanim dotarłam do treści, bo już na wyklejce książki z wydrukiem Memorandum, skierowanym do czytelnika:

 

 

Apelującym o udział w drugim etapie misji. Pierwszy zakończył się nie tylko znalezieniem wskazówki, ale i rozdaniem nagród wśród interaktywnie biorących udział dzieciaków na stronie internetowej w grze odpowiadającej tej książkowej. Część druga jest szansą dla kolejnych detektywów. Wystarczy tylko czytać i grać.
A na końcu książki wydawca umieścił zachęcający fragment trzeciej części cyklu.

 

 

Dzięki temu dowiedziałam się, że następnym autorem będzie Peter Lerangis, a przygoda zawiedzie tym razem daleko poza Europę, w bardzo ciekawe i egzotyczne miejsce.

 

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

 

 

Nie tylko dzieciaki poprzez zabawę poznają wiele ciekawych informacji. W poszukiwaniu tajemniczego utworu muzycznego kompozytora, zobaczyłam po raz pierwszy harmonikę szklaną!

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *