Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Diabelska Góra – Douglas Jerome Preston, Lincoln Child

10 marca 2024

Nie, to chyba żart.

   Z niedowierzaniem zareagowała Nora Kelly na propozycję swojej przełożonej. Była poważną, uznaną w środowisku zawodowym archeolożką kryminalistyczną z ciężko zapracowaną reputacją, a jej szefowa zaproponowała udział w kuriozalnych wykopaliskach w Roswell.

   Tak, w tym osławionym miejscu strefy 51, w którym w 1947 roku rozbiło się… UFO.

   Nora była w szoku i nie zamierzała położyć na szali swojego imponującego CV – doktorat na Uniwersytecie Stanforda, praca w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej i w Instytucie Archeologicznym w Santa Fe. Przyparta do muru wywartą presją, odmówiła, co w efekcie skończyło się zwolnieniem z pracy. Jednak jej unikalne kwalifikacje, doświadczenie i nieszablonowy sposób myślenia były zbyt atrakcyjne dla miliardera Lucasa Tappana kryjącego się za intrygą nakłonienia Nory do projektu, który finansował. Zaproponował archeolożce angaż prywatnie, inteligentnie wykorzystując argumenty nie do odrzucenia.

   Ostatecznie Nora się zgodziła.

   Tym sposobem precyzyjnie dobrana przez sponsora ekipa fachowców razem z Norą wylądowała w owianej tajemnicą strefie na skraju Diabelskiej Góry, gdzie rozbili obóz. Początkowo nikt nie wiedział, że ich prace wykopaliskowe były uważnie obserwowane.

   Powoli robiło się ciekawie, gorąco i niebezpiecznie.

   I tak jak w rewelacyjnej części Stare kości rozpoczynającej cykl z Norą Kelly, tak i tutaj autorzy połączyli trzy wątki podnoszące napięcie w miarę czytania.

   Pierwszy to sensacyjny, w którym główną rolę odgrywała dobra znajoma Nory – agentka specjalna Corrie Swanson. Miałam wrażenie, że nawet przejęła funkcję głównej bohaterki w tej części, by zasugerować silny udział FBI w kontaktach z kosmitami.

   Drugim był wątek przygodowy, którym podążałam za bohaterami przez pustynię i do miejsc zakazanych. Po terenach na powierzchni i w podziemiu wymagających od bohaterów kreatywnego myślenia, szybkiego działania, wiedzy oraz sprytu, by uciec przed mnożącymi się śmiertelnymi zagrożeniami pochłaniającymi kolejne ofiary.

   Trzeci wątek podążał za powszechnie znaną teorią pozaziemskich cywilizacji na tyle prawdopodobną, o ile niewiarygodną, by wzbudzić we mnie sceptycyzm, ale i ciekawość graniczącą z chęcią jednoznacznego rozstrzygnięcia balansu między pewnością znanych faktów a wątpliwościami wewnętrznego krytyka.

   Był też wątek „gratisowy”, który mnie zaskoczył – romantyczny. Jednak nie zdradzę tożsamości kochanków, pozostawiając przyjemność odkrywania go następnym czytelnikom.

   Wszystkie wątki powoli łączyły się w miarę czytania, przyśpieszając dynamikę akcji z nieprzewidywalnymi kierunkami jej rozwoju. Wszystko mogło zdarzyć się, ponieważ bohaterowie skrywali ważne tajemnice, próbując grać poza zespołem czy zawodowymi zależnościami. Często łamiąc oficjalne normy postępowania i reguły gry, z fatalnymi skutkami dla ich losów, a nawet życia, a tym samym dla dalszych wydarzeń. Bardzo niebezpiecznych, w których dobro interesu państwa stało wyżej niż życie obywatela.

   Kimkolwiek on nie byłby.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z  książki.

Diabelska Góra – Douglas Jerome Preston, Lincoln Child, przełożył Jan Kraśko, Wydawnictwo Agora, 2024, 406 stron, cykl z Norą Kelly, tom 3, literatura amerykańska.

Amerykański zwiastun thrillera.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *