Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Poprawione – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik

28 października 2023

Gorrrący temat!

   Popularny i na czasie, mimo że nadal w dużej mierze tabu. Zwłaszcza w mediach społecznościowych, w których lansowane jest piękno i młodość pełnych ust, gęstych włosów, olśniewającego uśmiechu i idealnej figury.

   Można wpaść w kompleksy.

   Dopóki nie zdamy sobie sprawy, że w dużej mierze efekt ten można osiągnąć poprzez korektę.

   Wszystkiego.

   Dostępność do niej wyznacza tylko cena. Autorzy przyjrzeli się blisko, a nawet bardzo blisko, zjawisku korzystania z najnowszych osiągnięć chirurgii plastycznej człowieczego ciała. Włącznie z udziałem w nim autorki publikacji, ale nie zdradzę, dlaczego i co korygowała. Tym samym udowodniła, że bliżej nie dało się już wejść w ten temat. Razem ze współautorem popatrzyli na zagadnienie z różnych punktów widzenia, każdej racji i części ciała, którą poprawiają sobie Polki i Polacy.

   Jako formę przekazu przyjęli wywiad.

   Z osobami korzystającymi z chirurgi estetycznej i wykonującymi te zabiegi. Z ludźmi znanymi, nieznanymi i anonimowymi, czyli celebrytami, influencerami, chirurgami plastycznymi, specjalistą medycyny estetycznej, zawodnikiem MMA, stomatologiem do spraw implantologii, ginekologiem, redaktorką naczelną magazynu „Gentleman” i psychiatrą. Na podstawie ich odpowiedzi na umiejętnie i rzeczowo zadawane pytania oraz osobistych opowieści rozmówców, powstał całościowy i kompletny obraz zjawiska bardzo popularnego wśród Polaków, jego przyczyn od potrzeb zdrowotnych i kompleksów po pragnienia przekształcone w nałóg, a nawet chorobę uzależnienia. Obraz pokazujący sceny zabiegów od strony praktycznej, w której chirurdzy opisywali czynność po czynności, od strony pacjenta kontynuującego proces leczenia po zabiegu z jego pozytywnymi i negatywnymi dla zdrowia skutkami oraz od strony psychologicznej, w której lekarze opisywali stan psychiczny potencjalnego lub już pacjenta. Przy okazji autorzy stworzyli wykaz rodzajów części ciała, które poddawano zabiegom włącznie z narządami intymnymi.

    Tak przedstawiony materiał, nazwałabym go surowym, bo bez subiektywnych komentarzy odautorskich, pozwolił na samodzielne rozważenie za i przeciw przeprowadzania korekty ciała. Pokazania tego zjawiska w całej jego złożoności społecznej, kulturowej, psychologicznej, zawodowej, zbiorowej i indywidualnej, a przez to odrzucenie pochopnych i zbyt szybkich ocen.

   Zwłaszcza tych negujących zabiegi czy piętnujących osoby je stosujące.

   Jak powiedziała jedna z rozmówczyń – Operacje plastyczne są dla wszystkich, ale trzeba znać umiar, wybierać właściwie i nie sugerować się tym, co jest w internecie, na Instagramie. Mnie zastanowiło i zasmuciło jedno zdanie – Starzenie się z godnością jest… po prostu chujowe. Nie chcę być starą, pomarszczoną babką. Wywołało ono we mnie pytanie – co stało się z nami, że naturalne procesy stały się złe, godne tylko wyparcia? Co z ludzkością, która pozwoliła na zamienienie wartości naturalnych potrzeb na nierealne i niekończące się pragnienia w dążeniu do wiecznej młodości?

   Czyżby rozwój dysmorfii?                 

   Otóż nie! Psychiatra, doktor Michał Feldman obala mit wpływu na rozwój tej choroby pod wpływem mediów społecznościowych, powołując się na badania z różnych zakątków świata – Bez względu na uwarunkowania kulturowe danego kraju, w tym dostęp do internetu, wskaźnik zachorowań jest bardzo zbliżony do tego z XIX wieku, czyli czasu sprzed powszechności mass mediów.

   Jego przyczyn należy upatrywać zupełnie gdzie indziej.

   Na ich temat pisze Lynne Segal w swoich esejach Poza czasem, które polecam drążącym temat. To tam można znaleźć wiele odpowiedzi na pojawiające się pytania, które automatycznie nasuwają się podczas czytania wywiadów z bohaterami autorów. Tłumaczą przyczyny społeczno-kulturowe, których siła i ekspansywność połączone z bezwzględnym zyskiem świata medycznego trochę przerażają. Zwłaszcza w kontekście młodzieży, która słyszy – ładni częściej osiągają sukces lub jeśli chcesz coś znaczyć na Instagramie, musisz w siebie inwestować. Kto kliknie w przeciętność?

    Pozostaje mi wiara, że przeważą  w odbiorze w tych wywiadach głosy rozsądku zachęcające do życia w ciele wolnym od implantów piersi, wypełniaczy, botoksu, przedłużeń i całego tego gówna, które wydawało mi się potrzebne, aby nadążyć za tym, co uwarunkowane jest przez społeczeństwo, żebym uwierzyła, jak powinna wyglądać seksowna kobieta. Toksyczność tego wszystkiego prawie mnie zabiła.

    Takie głosy były dla mnie w tych wywiadach najistotniejsze.

    Wiem jednak, że osoba zafiksowana, z wdrukowanymi pragnieniami przez normy kulturowe, nie usłyszy ich. To dlatego jednym z najważniejszych wywiadów był dla mnie ten z psychiatrą pod wiele mówiącym tytułem – Chcemy zoperować twarz, a chory jest nasz mózg.

   Dlatego tę wszechstronnie traktującą temat publikację, wręczałaby każdemu przed wykonaniem jakiejkolwiek korekty.   

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Poprawione: jak operacje plastyczne zmieniają Polaków – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik, Wydawnictwo Muza, 2023, 320 stron, literatura polska.

Wywiad z autorką na temat książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Fakty reportaż wywiad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *