Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem – Matthias Marquardt

23 października 2022

Gwiżdż na amerykańskie powiedzenie o tym, że wszystko możesz. Gwiżdż na The sky is the limit. Są granice.

   Autor, niemiecki lekarz, już we wstępie zapowiedział rozprawienie się z tym mitem wmawiania nam nieograniczonych możliwości psychofizycznych człowieka. Wiedział, co mówi, ponieważ z wypaleniem (autor używa również pojęcia burnout, a w Polsce nazywane wypaleniem zawodowym) osobiście i boleśnie zderzył się dwukrotnie. Te ekstremalne doświadczenia skłoniły go do zainteresowania się tym tematem, a z czasem do podjęcia własnej profilaktyki medycznej i roli lekarza-coacha medycyny sportowej. Praca internisty, zgromadzona wiedza i doświadczenie zarówno zawodowe, jak i osobiste, a także chęć podzielenia się informacjami z osobami szukającymi pomocy, umożliwiły mu napisanie tego poradnika.

   Aby każdy był świadomy, co pozbawia go energii, i znalazł własną drogę do wzmocnienia odporności.

   Przekazywanie swojej wiedzy autor rozpoczął od rozróżnienia mylonych ze sobą ze względu na podobieństwo objawów czterech stanów psychicznych – zmęczenia, wyczerpania, wypalenia i depresji. Do ich wstępnego, samodzielnego zdiagnozowania umieścił na końcu książki dwa testy, które zalecał zrobić przed wizytą u lekarza. Przyjrzał się również przyczynom wypalenia od stresu po technologię, zwodniczym środkom przeciw zmęczeniu (technika, alkohol, wycieczki, telewizja), proponując skuteczne tarcze ochronne – dietę, ruch (autor w swoim środowisku nazywany jest „papieżem biegania”), detoks od mediów, bezstresowy czas wolny, regenerację, medytację, mikroprzygodę oraz czynniki szczęścia płynące z kontaktów międzyludzkich. To tym tarczom-czynnikom poświęca najwięcej uwagi i miejsca jako źródłom niezbędnej energii do działania i życia. W swoim przekazie powoływał się na wiedzę wielu profesjonalistów w tej dziedzinie, a z dwoma z nich przytoczył przeprowadzone wywiady – z socjologiem i politologiem Hartmutem Rosą i szefem kuchni Dietmarem Priewem, którego przepisami żywieniowymi (jeden z nich planuję zrobić!) uzupełnił dział o przemianie materii człowieka. Z tą dietą autor skorelował trening siłowy ciała dla początkujących, podając jego plan. Poprzedził go propozycją inwentaryzacji stanu ducha. By nie pozostać gołosłownym i zmotywować do działania, często powoływał się na własne przeżyte zdarzenia i przypadki, a każdy rozdział kończył historią wziętą z życia, czyli pracy zawodowej z pacjentami ilustrującą omawiane zagadnienie.

   W efekcie stworzył kompleksowy program dla osoby wyczerpanej lub wypalonej.

   Wziął pod uwagę wszystkie aspekty życia, ułatwiając krok po kroku podjęcie działań. Również w podejściu profilaktycznym, by uniknąć wyczerpania i wypalenia. Warto sięgnąć po ten poradnik i przekonać się, na jakim etapie zmęczenia, wypalenia, a może depresji się jest. Z tego właśnie powodu sięgnęłam po niego. Zwłaszcza że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła, że od 2022 r. burnout w końcu ma być uznany za syndrom związany z obciążeniami w pracy w związku ze wzrostem niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych, które w Niemczech wzrosły po pandemii o 100%.

   Ciekawa jestem takich statystyk w Polsce.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.  

Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem – Matthias Marquardt, przełożyła Małgorzata Chudzik, Wydawnictwo Muza, 2022, 320 stron, literatura niemiecka.

Jak sobie poradzić z wyczerpaniem i wypaleniem [Matthias Marquardt]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Kilka słów autora o książce.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Poradnik

2 odpowiedzi na “Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem – Matthias Marquardt”

  1. Miriam pisze:

    Ciekawa książka, w sam raz na dzisiejsze czasy 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *