Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Więcej niż jedno życie – Irena Małysa

27 lutego 2022

Ta Zajda od Bestii spod Babiej Góry?

Ta góralica w roli wolontariuszki? Dokładnie ta twarda kobieta, chociaż obolała emocjonalnie po ostatnich wydarzeniach rozegranych w kryminale W cieniu Babiej Góry, ale, jak się okazało, o miękkim sercu dla cierpiących dzieci. Przekonała się o tym, gdy trafiła na oddział onkologiczny krakowskiego szpitala, gdzie leżał Mateuszek. Ciężko chory na nowotwór synek jej sąsiadki, dla którego zorganizowała skuteczną zbiórkę pieniędzy na jego leczenie. Wydawało się, że w takim wrażliwym środowisku nie ma już miejsca na niepotrzebne cierpienie i  przypadkową śmierć.

   A jednak!

   Ze szpitalnego okna wypadła neurochirurg Marta Kuc. Ceniona specjalistka działająca na rzecz rozwoju szpitala. Przedsiębiorcza i ambitna lekarka czuwająca nad projektem rozbudowy nowego skrzydła szpitalnego budynku.

   Teoretycznie nie miała wrogów.

   Śmiertelnym wypadkiem, wyglądającym na nieszczęśliwy, zajął się podkomisarz Tomasz Witkowski z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, a Baśka stała się śledczą pod przykrywką oddelegowaną przez rodzimą placówkę jako wsparcie podkomisarza. Pozwoliło jej to na wniknięcie w środowisko małych pacjentów, ich rodziców oraz personelu. Informacje, jakie zebrała, jednoznacznie wskazywały na celowe działanie osób trzecich. Podejrzenia padły na jedną ze skonfliktowanych z doktor matek, która wcześniej groziła jej śmiercią. Baśka musiała znaleźć rzeczywistego zabójcę, by nie eskalować ostracyzmu wymierzonego w podejrzaną przez pozostałych rodziców.

    Czas naglił, a sprawy skomplikowały się jeszcze bardziej!

   Autorka tym razem przeniosła akcję kryminału wraz z główną bohaterką, spod Babiej Góry do krakowskiego szpitala. Dla Baśki na teren, w którym czuła się niczym odkrywca zaginionego lądu. Na dodatek pełnym terminalnie chorych dzieci, nad którymi opieka przerażała ją. Jak sama myślała – wolałaby zbierać kolejny milion na jego leczenie, niż opiekować się Mateuszkiem. Jednak jej pobyt na tym oddziale był koniecznym warunkiem wykrycia mordercy doktor, a przy okazji ukazania społeczności onkologicznych dzieci i ich rodziców. To bardzo ważny wątek w tle dla pierwszoplanowej zagadki kryminalnej, dostarczający mało znanej wiedzy o procedurach leczenia nowotworu z punktu widzenia pacjenta. Zarówno od strony technicznej, logistycznej i organizacyjnej, ale przede wszystkim emocjonalnej, gdzie ból, strach, lęk, nadzieja, bezsilność i bezradność potrafią doprowadzić do ekstremalnych zachowań dyktowanych desperacją graniczącą z szaleństwem. Dla mnie, osoby stojącej z boku – szaleństwem. Dla osoby zaangażowanej – desperacją. Jednak autorka tak ukazała ten mechanizm psychologiczny, abym pozostała w przekonaniu, że nie mam prawa oceniać postawy zdesperowanej matki chorego dziecka, dopóki sama nie znajdę się w takiej sytuacji, bo nikt tego nie wie, dopóki nie nadejdzie czas próby.

   Oby nigdy!

   Emocjonalnie to trudna opowieść, bo bazująca na skrajnych emocjach w granicznych warunkach zestawionych z cierpieniem dzieci. Na dodatek konfrontowanych z komercyjnym światem rządzącym się zyskiem finansowym. Autorce udało się tak umiejętnie poprowadzić wątki i ciasno nimi spleść przeszłość i teraźniejszość, że powstała spójna fabuła z gęstą siecią dynamicznych wydarzeń wzajemnie się warunkujących. Ostatecznie prowadzących do analitycznie ukazanej skali konfliktu między zdesperowanymi matkami a bezwzględnymi i skorumpowanymi ludźmi.

    Jednak uwaga!

   To niejedyna płaszczyzna ukazywanych trudnych zależności i kontaktów. Kolejną było środowisko matek, które dla własnego dziecka gotowe były pójść po trupach innych dzieci. To historia brutalnie łamiąca schemat postawy matki, bohaterki dnia codziennego cierpiącego dziecka, do której heroizmu autorka dorzuciła niebezpieczną gotowość do WSZYSTKICH czynów. Groźną zdolność pójścia KAŻDĄ drogą, na której końcu znajdzie nawet minimalną szansę na zdrowie własnego dziecka. Taka matka to mina, a teren szpitala to zaminowane miejsce.

    Warto o tym pamiętać.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Więcej niż jedno życie – Irena Małysa, Wydawnictwo Mova, 2022, literatura polska.

Więcej niż jedno życie [Irena Małysa]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Zwiastun książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Kryminał sensacja thriller

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *