Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Odkryj w sobie potencjał zmiany – Christian Jarrertt

16 stycznia 2022

Ludzie się nie zmieniają.

   To, że autor często słyszał tę opinię od osób przygodnych, można było zrzucić na bezkrytyczne przyjmowanie za swoje poglądy informacji niesprawdzonych. Sama to słyszę w swoim otoczeniu zawodowym, które teoretycznie powinno być wolne od mitów typu – „jakim mnie Boże stworzyłeś, takiego mnie masz” lub „ludzie na starość się nie zmieniają” albo „człowieka po pięćdziesiątce już nie zmienisz”. Nic dziwnego, że takie frazy są mocno zakorzenione w świadomości ludzkiej, skoro autor nawet w swoim środowisku neuronauki spotyka badaczy wierzących w nie.

   Autor, brytyjski neurobiolog kognitywny, postanowił to zmienić.

   Dał mi do ręki własne opracowanie obalające mit stałości osobowości, pisząc wręcz – możesz się zmienić i będziesz się zmieniać. Bez względu na wiek twoja osobowość będzie dojrzewać przez całe życie. I możesz świadomie skorzystać z tej plastyczności w swoim charakterze, aby zmienić siebie w sposób, jaki zechcesz. Od siebie dodam – jeśli nie zechcesz, otoczenie zmieni cię bez twojej świadomości. Niekoniecznie na dobre i niekoniecznie po twojej myśli!

   Ale, ale – jest haczyk!

   Autor dodaje zaraz – zmiana osobowości jest bezsprzecznie osiągalna, nie przychodzi łatwo i nie dzieje się za sprawą magii. To ciężka praca nad rutyną i nawykami, ale przede wszystkim nad uzyskaniem odpowiedzi na zasadnicze pytania – po co cokolwiek zmieniać w sobie i czy taka zmiana jest konieczna? To dlatego pierwsze rozdziały zawierają niezbędne, podstawowe informacje na temat składowych osobowości, czynników je kształtujących, ważnych powodów do zmiany oraz zasad skutecznej zmiany. Te ostatnie najszerzej omówiono w ostatnim rozdziale.

   Reszta to testy i interaktywne ćwiczenia.

   Krok po kroku poprzez analizę pięciu aspektów własnej osobowości odkrywanych dzięki diagnozującym testom, własnego życia i moich pasji, mogłam określić swoje mocne (zalety) i słabe (wady) strony, określić zakres zmian w obszarach, na których mi zależało i wspomóc się ćwiczeniami umieszczonymi po każdym rozdziale, tworzących ostatecznie strategię kompleksowego działania, by wypracować w sobie nowe nawyki, a tym samym pożądane cechy. Najbardziej ucieszyło mnie to, że psychologia osobowości zauważa i docenia rolę czytania w rozwoju człowieka. Fikcja literacka między innymi kształtuje umiejętność lepszego przejawiania empatii, zwiększając ugodowość, bo lektura złożonych powieści z wielowarstwowymi postaciami wymaga przyjęcia nowej perspektywy i rozważenia ludzkich emocji oraz motywów działania.

   Dla mnie bardzo przyjemne ćwiczenie!

   Autor swoją wiedzę poparł konkretnymi wynikami badań nauk psychologicznych, których bardzo obszerną bibliografię umieścił na końcu książki. Ilustrował ją również historiami ludzi nieznanymi – kryminalistów, którzy się zmienili, nieśmiałych celebrytów, którzy wreszcie przemówili, osób uzależnionych, które wyszły z nałogu i na nowo ułożyły sobie życie. A także znanymi w kierunku pozytywnym (Emma Stone), negatywnym (Robin Williams, Lane Armstrong) lub niezmienionym (Donald Trump).

   To książka- dowód, po której przeczytaniu bezrefleksyjne powiedzenia przytoczone na początku wpisu brzmią zdecydowanie fałszywie, a mit niezmienności osobowości zostaje obalony. Autor jest mistrzem w dementowaniu fałszywych przekonań obiegowych. Kilka lat temu czytałam jego rewelacyjną publikację Mózg 41 największych mitów. To dlatego bez wahania sięgnęłam po jego najnowszą publikację na polskim rynku wydawniczym, którą będę traktować jako broń przeciwko sloganom dotyczącym osobowości. Podejrzewam, że w dużej mierze niechęć do zmian w sobie wynika z lenistwa, a slogany mają być argumentami na trwanie w strefie komfortu. Konieczność pracy nad sobą, i to ciężkiej, jest rewolucją, niekończącym się wyzwaniem i nieustającym placem budowy albo, jak określił to autor – Dążenie do najlepszej wersji siebie jest raczej filozofią życiową, a nie pojedynczym projektem do ukończenia. To dla tych zainteresowanych „najlepszą wersją siebie” autor napisał tę książkę, bo podstawową zasadą zmiany jest chęć – obok wiary w plastyczność osobowości i konsekwencji. Autor skutecznie do tego przekonuje, pokazując, jak to zrobić – zrozumieć, nabrać chęci i skutecznie dążyć do celu. Według niego – możemy być, kim chcemy! Na przykład dzięki czytaniu i dla mnie jest to najfantastyczniejsza myśl w tej książce.

   Udowodniona naukowo!

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Odkryj w sobie potencjał zmiany – Christian Jarrertt, przełożyła Aleksandra Kondrat, Wydawnictwo Muza, 2022, 352 strony, literatura angielska.

Odkryj w sobie potencjał zmiany [Christian Jarrett]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Wywiad z autorem dla znających angielski.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Popularnonaukowe, Poradnik, Psychologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *