Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Gwiazdor – Piotr C.

27 listopada 2021

Showbiz to cudowne miejsce. Tylko tu alkoholik, homofob i idiota mogą być bohaterami.

   Są jego nawozem, bo w tym mieście zachodzi przyspieszony proces gnilny. […] Ich twarze widać często na ulicach w kabrioletach, w czapkach z daszkiem za półtora tysiąca. Tak naprawdę nie interesują się niczym, zajmują się głównie sprawdzaniem  stanu swojego konta i obserwowaniem, czy wszyscy dookoła zazdroszczą im tak, jak powinni. Opowiada o nim jeden z nich – Bernard. Około czterdziestoletni alkoholik, lekoman, były i nieudany scenarzysta, który zdążył zapewnić sobie apartament w warszawskiej dzielnicy Powiśle i sporą gotówkę na koncie, pozwalające mu na życie według schematu – serial, zamówiony przez telefon obiad, dwugodzinny spacer nad Wisłą, wstąpienie na jednego do okolicznego baru. Teoretycznie może wszystko, ale mu się nie chce, bo cierpi na zespół chronicznego zmęczenia. W tę codzienną rutynę na permanentnym haju obojętności na wszystko i wszystkich, niespodziewanie wchodzi, a dokładniej wprowadza mu się do mieszkania, Paulina. Kuzynka przyjaciela Rygla. Tytułowego gwiazdora, który znika po głośnym medialnie pobiciu celebrytki. Poszukiwanie Rygla i opieka nad Pauliną oraz jej kilkuletnim synkiem Tonikiem staje się początkiem dwóch procesów.

   Pierwszym jest budzenie się z letargu obojętności i powolna analiza drugiej, niewidocznej strony medalu środowiska showbizu i społeczności go tworzącej. Ludziom dążącym do jednego celu – pieniędzy zapewniających sławę, władzę i możliwość nielimitowanego korzystania z wolności, która oznacza możliwość picia nieograniczonej ilości wódki, zażywania nieograniczonej ilości dopalaczy, uprawiania seksu z kim się chce, i możliwość kupienia rzeczy u Vitkaca. Hedonizm, egoizm i konsumpcjonizm to najwyżej stawiane „wartości” w tym świecie. Ujrzenie prawdziwej natury interakcji, związków i przyjaźni między celebrytami, modelami, eskortkami czy artystami prowadzi Bernarda do jeszcze większego rozczarowania, a nawet poczucia zdrady.

   Drugim procesem jest jego wewnętrzna przemiana.

   Nie tylko z powodu wniosków płynących z lekko ironicznej obserwacji i nowych doświadczeń, ale również pod wpływem Pauliny, która jest jedyną przedstawicielką świata i jego wartości spoza showbizu. Nauczycielki języka angielskiego w szkole podstawowej z pensją na waciki i kochającej matki, która wzbudza w Bernardzie dawno zapomniane emocje, odczucia, tęsknoty i powoli przypomina zagubione priorytety. Pozwala mu na odnalezienie środka ciężkości we własnym życiu. Odnalezienie zagubionego siebie w showbizie.

   Autor, nadając powieści obyczajowej rys lekko sensacyjny i śledczy, zbudował emocjonalny, brutalny i dynamiczny obraz  środowiska ludzi showbizu. Uchylił kotarę kurtyny milczenia, za którą przeciętny odbiorca mass mediów i portali społecznościowych nie ma okazji zajrzeć. Daje szansę wejścia w jego mroczny i duszny głąb bagna emocjonalnego wypalającego mózgi używkami i psychikę manipulacją medialną. Ujrzeć prawdziwy związek i korelację ukrytą we frazie umieszczonej w dymku na okładce – szczęśliwe zdjęcia, smutne życie. Świat daleki od wyobrażeń, pozorów, złudy, blichtru, ścianek, czerwonych dywanów, błysku fleszy, klikalnych i oglądalnych informacji, którego przeciętnym odbiorcą jest jedna z bohaterek oceniona przez Bernarda – nie masz hobby, ostatnią książką, którą czytałaś, było „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, polityka wywołuje u ciebie ziewanie. Nie interesuje cię nic poza tym, co kto pokazał na Instagramie, kto z kim się umawia i kto robi najlepsze doczepy i paznokcie w mieście.

   Aż chce się podsumować – jaki gwiazdor, tacy fani.

   Autor pomaga odróżnić iluzję od rzeczywistości, fejk od marmuru, silikon od ciepłego, ludzkiego dotyku, przyjaciela od hieny, miłość od seksu, szczęście od jego złudy, a przede wszystkim, co jest najtrudniejsze – człowieka od Człowieka.

   I wybrać między tymi dwoma światami.

   Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Gwiazdor – Piotr C., Wydawnictwo Novae Res, 2020, 296 stron, literatura polska.

Gwiazdor [Piotr C.]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Tutaj można posłuchać fragmentu powieści.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Powieść społeczno-obyczajowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *