Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Wybrani – C. J. Daugherty

21 marca 2019

Wybrani – C. J. Daugherty
Przełożyła Martyna Bielik
Wydawnictwo Otwarte , 2013 , 433 strony
Seria Moon Drive ; Trylogia Wybrani , tom 1
Literatura angielska

Allie, główną bohaterkę, poznałam w przełomowym momencie jej życia, mimo że miała dopiero szesnaście lat. Wystarczająco jednak dużo jak na nastolatkę, by zrozumieć, że świat po zniknięciu jej ukochanego brata, wcale nie jest jej przyjazny. Nie miała już powodu, żeby być pilną uczennicą i dobrą córką. Graffiti, wagary, wandalizm, włamania i ostatnio podpalenie akt szkolnych, były powodem stałych przenosin niepogodzonej z nową sytuacją dziewczyny ze szkoły do kolejnej szkoły.
Tym razem do Akademii Cimmeria z internatem.
Szkoły, o której przeciętny obywatel Anglii nic nie słyszał, chociaż leżała w pobliżu Londynu. Mieszczącej się w gotyckiej budowli z ciemnoczerwonej cegły, o spadzistym dachu pełnym wieżyczek zwieńczonych żelaznymi ostrzami, o którym Allie pomyślała jedno – przerażający! Położony wśród lasów w pobliżu starej kaplicy i jeszcze starszych ruin, sprawiał wrażenie kompleksu nie z tego świata. Jej uczniowie też byli wyjątkowi. Stanowili elitę potomków bardzo bogatych, znaczących i znamienitych rodów, których członkowie uczyli się tutaj pokoleniami. Wprawdzie do nauczycieli mogli zwracać się po imieniu, jednak obowiązywał bardzo surowy i bezwzględny regulamin. Jedną z podstawowych zasad był całkowity zakaz korzystania z elektronicznych urządzeń komunikacji. Nic dziwnego, że nowej uczennicy nie spodobało się to miejsce. Bez telefonu, TV i Internetu, z ograniczoną możliwością poruszania się po budynku i poza nim, całkowitym zakazem wchodzenia do lasu, za to z bardzo wysokimi wymaganiami i morderczym tempem nauki, przypominało więzienie.
Ekskluzywne więzienie dla wybranych.
Od momentu przyjazdu Allie, czekałam na jedno – na ujawnienie się nadprzyrodzonych mocy tego miejsca lub bohaterów, tak bardzo skojarzyła mi się stworzona atmosfera z literaturą paranormalną. Jednak realia szkoły z kilkusetletnią tradycją były tylko pretekstem do zbudowania tajemniczego nastroju i napięcia wprowadzających do przyszłych wydarzeń, które nadawały powieści charakteru zawrotnej przygody z wątkiem… kryminalnym! W jego centrum autorka umieściła Allie i jej nowo poznanych przyjaciół. Na dodatek o względy atrakcyjnej, nowej koleżanki zaczęli zabiegać dwaj chłopcy – Sylvain i Carter. Nic dziwnego, że z czasem nowa szkoła pełna sekretów i wydarzeń podnoszących adrenalinę, zaczęła się dziewczynie podobać i ją powoli zmieniać.
Autorka od początku zaciekawiła mnie nie tylko wyjątkowym miejscem akcji, ale i gęstą atmosferą dziwnych i niemożliwych do wyjaśnienia zdarzeń oraz niewytłumaczalnych zachowań niektórych uczniów i nauczycieli wchodzących w skład elitarnej Nocnej Szkoły, o której nie wolno było rozmawiać. Na dodatek postawiła bohaterkę przed trudnym wyborem w delikatnie snutym wątku erotycznym.
I te wszechobecne sekrety!
W murach i przeszłości samej szkoły, wokół morderstwa oficjalnie uznanego, wbrew faktom, za samobójstwo, w życiu jej nowych znajomych, szkolnej kadry i jej rodziny, o której przeszłości nie miała do tej pory, jak się okazało z czasem, żadnego pojęcia. To one, dawkowane z umiarem i odkrywane jeden po drugim, przypominały mentalny, wyczerpujący cierpliwość, bieg sztafetowy – od jednej wyjaśnionej tajemnicy do następnej czekającej na to, bez możliwości złapania oddechu na pomyślenie. To one, misternie budowane, stanowiły największy atut tej pierwszej części trylogii o uczniach elitarnej szkoły.
O tytułowych Wybranych.

 

Ten angielski zwiastun książki bardzo dobrze oddaje jej atmosferę.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *