Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Sekret grobowca – Jude Watson

21 marca 2019

Sekret grobowca – Jude Watson
Przełożyła Grażyna Smosna
Wydawnictwo Initium , 2013 , 207 stron
Cykl 39 Wskazówek ; Tom 4
Literatura amerykańska

Po trzech odsłonach pozytywnie zakręconego cyklu 39 Wskazówek,

 

w których przygoda z otwartymi ramionami witała rodzeństwo Amy i Dana Cahillów, najważniejszych bohaterów wyścigu po milion dolarów, w Seulu, a wcześniej w Tokio i Wenecji, Wiedniu i Salzburgu, Paryżu i Filadelfii, tym razem czekała na nich z szerokim uśmiechem na twarzy w… Egipcie. A dokładniej w Kairze i Luksorze zapraszając do wnętrza grobowca Nefertari. Ale zanim, wraz z drużyną Cahillów, w skład której wchodziła również ich przebojowa opiekunka Nellie, rzuciłam się w wir poszukiwań kolejnej wskazówki, zajrzałam do środka książki. Musiałam się dowiedzieć, czy zagadki i rebusy będą również w mojej ulubionej, graficznej formie ilustrującej tekst. No dobrze. Przyznam się. Lubię obrazki w książkach!
Były!
Całe mnóstwo! Ale pierwsze, co zobaczyłam, (i tutaj pozwolę sobie na małą zdradę tajemnicy) to zdanie na wewnętrznym brzegu tylnej okładki, jakoś tak niezrozumiale zapisane. Jego sens odczytałam w lustrzanym odbiciu:

 

Drugie zdanie musiałam skrupulatnie składać z fragmentów wyrazów, wyławiając je z tekstu i zaznaczając karteczkami. Nie było trudno, bo wyróżniały się takimi charakterystycznymi skreśleniami:

 

Co odczytałam na końcu – tym razem nie zdradzę, by nie odbierać frajdy innym czytelnikom.
Ale to nie koniec zagadek!
Były jeszcze tajemnicze listy od nieżyjących już osób:

 

I jeszcze bardziej tajemnicze papirusy ukryte w różnych, nietypowych miejscach z bardzo, ale to bardzo enigmatyczną treścią. Cały czas trzeba było mieć na uwadze radę pomysłodawczyni wyścigu, babci Grace – Zwracajcie na wszystko uwagę! Każdy szczegół się liczy. A nie było łatwo w ferworze walki jasno i logicznie myśleć. Zwłaszcza że w poszukiwaniach przeszkadzały inne drużyny, a w tej części szczególnie kuzynka Irina Spasky, która była gotowa uśpić, porwać, a nawet zabić swoich konkurentów – gdyby tylko zaszła taka konieczność. Najbardziej jednak bolały doświadczane zdrady ze strony zaufanych osób. Tak było niestety i tym razem. Podziwiałam niemalejącą wiarę rodzeństwa w drugiego człowieka, pomimo tylu wcześniejszych zawodów i rozczarowań. Ale zgodnie z przesłaniem zdania, które odczytałam w lustrzanym odbiciu, miało to swój ukryty sens.
Bohaterowie nie żyli jednak tylko przygodą.
Ten tom cyklu, poprzez liczne introspekcje wspomnień o babci Grace, ukazał psychiczny obraz Amy i Dana. Ich niebezpieczną zmianę nastawienia do sprawczyni całego zamieszania w ich życiu od zniechęcenia, żalu, pretensji, gniewu, a nawet nienawiści po zrozumienie i odnalezienie sensu decyzji babci. Początkowy bunt, Amy zamieniła na postawę akceptującą, mówiąc – Grace przygotowała nas na to wszystko, ale nie z wyrachowania i żądzy władzy, lecz z miłości. Wiedziała, co nas czeka i wiedziała, że nie unikniemy pościgu za trzydziestoma dziewięcioma wskazówkami. Z jakiegoś powodu chciała, byśmy wzięli w nim udział. Jeszcze go nie poznaliśmy, ale musimy jej zaufać, tak naprawdę, a nie doszukiwać się w jej czynach podejrzanych intencji. Musimy wpuścić ją z powrotem do serc.
Uff. A już się bałam, że Amy i Dan, zmęczeni i rozczarowani, zrezygnują z pościgu, a wtedy – Ahoj! Żegnaj przygodo! A tak, będzie kolejna część, której zapowiedź ujrzałam na końcu książki wraz z jej króciutkim fragmentem.

 

Ale to nie koniec przygody!
Fani cyklu wiedzą dobrze, że to dopiero początek jej kontynuacji na stronie 39 Wskazówek i mnóstwo okazji do wygrania atrakcyjnych nagród. Mnie nie wolno, bo nie spełniam wiekowych warunków regulaminu, ale życzę uczestnikom gry powodzenia i mnóstwa dobrej zabawy!
W to ostatnie nie wątpię!

Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Dla młodzieży

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *