Jadwiga Przygoda i Franciszek Wszędobylski odkrywają stolice Europy – Ewa Martynkien ; rysunki Kasia Kołodziej
Wydawnictwo Edipresse Książki , 2018 , 127 stron
Seria Geografia Dla Najmłodszych
Literatura polska
Kreatywna rodzina to skarb!
Siedmioletnia Pola miała szczęście ją posiadać. Była siostrzenicą dziennikarki Jadwigi Przygody.
Z kolei przyjacielem cioci był obieżyświat Franciszek Wszędobylski z psem Nicponiem. Razem tworzyli zgrane, turystyczne trio z przesympatycznym zwierzakiem, które uwielbiało wspólnie podróżować. W tej części serii Geografia Dla Najmłodszych wybrali się do pięciu stolic europejskich – Paryża, Londynu, Rzymu, Lizbony i Berlina. W każdym odwiedzili najbardziej charakterystyczny zabytek miasta – wieżę Eiffla, Big Bena, fontannę di Trevi, wieżę Bellem i Bramę Brandenburską. Rolę przewodnika pełnił oczywiście Franciszek, który ich krótką historię przedstawiał w wyraźnie oddzielnej części tekstu.
Jednak atrakcyjne zabytki to nie wszystko, co zaproponowała autorka. W zwiedzanie bohaterów wkradał się zawsze jakiś niespodziewany problem, który zamieniał się a to w przygodę detektywistyczną ze złodziejami w roli głównej, a to w melodramat z duchem jęczącym na paryskiej wieży, a to w tajną akcję przy wieży tym razem londyńskiej, które wymagały od bohaterów szybkiego myślenia, odwagi, a przede wszystkim zgodnego współdziałania. W czym ogromną, a czasami kluczową rolę, odgrywał również Nicpoń. Pola wszystko skrzętnie notowała i fotografowała, ponieważ prowadziła podróżnicze pismo dla dzieci Bazgrołki z podróży. Każde miasto to była świetna okazja do napisania ciekawego artykułu w myśl zasady – …komu w drogę temu kolejny fascynujący reportaż. Zwiedzanie połączone z przygodą autorka kończyła polecającym pytaniem – Co jeszcze można zobaczyć…? z fotografiami wybranych propozycji.
Czasami tekst ilustrowała zdjęciem lub rysunkiem, a czasami połączeniem obu, tworzącymi ciekawy kolaż, łączący fikcję fabuły z rzeczywistością geograficzną.
W tej wyraźnie edukacyjnej książce nie mogło zabraknąć również zadań poszerzających wiedzę i rozwijających umiejętności. Autorka umieściła je na końcu każdej wyprawy. Poprzez zabawę utrwalały one przede wszystkim wiedzę geograficzną, przy okazji rozwijając spostrzegawczość i wyobraźnię.
Ogromną zaletą książki jest jej twarda oprawa. Dzięki temu mały czytelnik może wziąć ją ze sobą w podróż i w przeznaczonym do tego miejscu pod nazwą Pamiętnik z podróży na bieżąco rysować lub spisywać swoje wrażenia z własnej wycieczki. To też świetny materiał mogący zainspirować rodziców do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu z maluchami, a zawodowych opiekunów do pracy z dziećmi. Na jej bazie można stworzyć własny plan wycieczki marzeń albo zaplanować lub opisać zorganizowaną wycieczkę do najciekawszych miejsc i zabytków we własnej miejscowości. Może nawet stworzyć wspólnie biuletyn dla dzieci i rodziców promujący i zachęcający do pieszych wycieczek i wspólnego zwiedzania okolic?
Mam mnóstwo pomysłów dzięki niej!
Zdania pisane kursywą są cytatami pochodzącymi z książki.
Na rynku wydawniczym jako pierwsza w tej serii pojawiła się część odkrywająca Polskę.
Autorka: Maria Akida
Kategorie: Dla dzieci
Tagi: książki w 2018
Dodaj komentarz