Na ostrzu książki

Czytam i opisuję, co dusza dyktuje

Facebook Instagram YouTube Lubimy Czytać Pinterest

Jak elegancko rozstać się z zakochaną kobietą – Adam Soboczynski

21 marca 2019

Jak elegancko rozstać się z zakochaną kobietą: albo o sztuce nakładania masek – Adam Soboczynski
Przełożyła Małgorzata Bochwic-Ivanovska
Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza , 2010 , 158 stron
Literatura niemiecka

Dawno temu czytałam bardzo ciekawą książkę z zakresu psychologii społecznej „W co grają ludzie” Erica Berne’a, dlatego zaintrygował mnie ten chwytliwy tytuł. Bezpośredni i nieukrywający treści, sugerujący mi jej łatwość i dostępność skierowaną do każdego.
I takim ten swoisty poradnik jest.
Nie aspiruje do książki popularnonaukowej, nie posługuje się terminami naukowymi, nie wyjaśnia mechanizmów relacji międzyludzkich, a sam autor nie jest socjologiem czy psychologiem z wykształcenia. Jest dziennikarzem i z racji wykonywanego zawodu ma okazję obserwować i przyglądać się zachowaniom ludzi, ich misternej sztuce nakładania masek w różnorodnych sytuacjach. Nasuwające się wnioski i przemyślenia zebrał i umieścił w postaci prostych rad w 33 krótkich opowiastkach o tym, jak zręcznie unikać intryg i życiowych pułapek, bo według niego życie jest polem minowym, na którym udawanie warunkuje awans społeczny, a współcześnie sukces (jakikolwiek – od małego do spektakularnego) osiąga tylko człowiek elastyczny, mobilny, szybko reagujący i łatwo adaptujący się do zmiennych warunków społecznych, będący jak kameleon, przybierający kolor kamienia, na którym siedzi. Niektóre z opowiadań kończy podsumowaniem i radą, w innych obszerniej omawia problem ukazując jego złożoność, by z kilkoma pozostawić czytelnika sam na sam ze zdobytą wiedzą do przemyślenia i do samodzielnego wysnucia wniosku. Wszystkie natomiast zawierają inscenizacje sytuacji powszechnie spotykanych zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, a czytający je może się samemu w nich odnaleźć czy utożsamić z ich bohaterami. Ci ostatni łączą wszystkie opowiadania, stwarzając iluzję opowieści w obrębie jednej, ale różnorodnej grupy społecznej oraz okazję do ujrzenia opisywanego problemu z wielu punktów widzenia jej członków. Jednocześnie ukazuje bardzo ważny aspekt moralny ludzkiego postępowania: to co dla jednego jest drogą do osiągnięcia celu, dla innego może być krzywdzącą go manipulacją. Wybór i umiejętność łączenia tych dwóch pozornie sprzecznych ze sobą interesów – nie dać sobie zaszkodzić, ale i oszczędzić innych – świadczy o wirtuozerii w sztuce zakładania masek.
Jak to osiągnąć?
Na to pytanie odpowiada autor tej książki, przekonany i przekonujący, że Cholerycy to przeżytek, przyszłość należy do czarujących.

 

 

W Niemczech autor zadebiutował książką, znaną zwłaszcza wśród tamtejszej Polonii, „Polski Tango: podróż przez Niemcy i Polskę”, a ponieważ nie doczekała się tłumaczenia, przeczytałam o niej w artykule Czarodziejskie słówko „załatwić”, przedrukowanym z Süddeutsche Zeitung.

Autorka: Maria Akida

Kategorie: Poradnik

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *